Cinayetin kilit ismi koruma çemberinde

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Zirve Yayınevi'nin basılarak 3 kişinin boğazları kesilerek öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, tedavisi süren zanlı Günaydın için olağanüstü güvenlik önlemler alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Malatya’da çarşamba günü Zirve Yayınevi'nin basılarak 3 kişinin el ve ayakları bağladıktan sonra boğazları kesilerek öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, hastanede tedavisi süren zanlı Emre Günaydın için olağanüstü güvenlik önlemler alındı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Reanimasyon Servisi’nde özel bir odada tedavisi süren Günaydın’ın odasına iki güvenlik kamerası yerleştirildi. Resmi ve sivil jandarma ile polis, servis ve Günaydın’ın şifreli kapısı önünde nöbet tutarken, içeriye giren doktor ve görevliler ile verilen ilaçların kaydı tutuluyor.

Malatya’da 18 Nisan günü Zirve Yayınevi irtibat bürosunu basarak misyonerlik faaliyetleri yaptıkları ve İncil dağıttıkları gerekçesiyle Alman vatandaşı Tilmann Geske ile Uğur Yüksel ve Necati Aydın’ın el ve ayakları bağlandıktan sonra boğazları kesilerek öldürülmesi olayına karışan Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Salih Güler, ‘terör örgütü kurmak, örgüte üye olmak ve terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde adam öldürmek kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’, olaydan sonra binanın penceresinden atlayarak yaralanan ve olayın bir numaralı zanlısı Emre Günaydın’ın kız arkadaşı Tuna Işıklı ise ‘terör örgütüne yardım etmek’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Soruşturmada tüm gözler, saldırıdan sonra binadan kaçmak isterken düşüp ağır yaralanan ve hastanede tedavi altında bulunan gıyabında tutuklama kararı verilen Emre Günaydın’a çevrildi. Tutuklu zanlıların, saldırıyı Emre Günaydın’ın planladığını ve kendilerini tehdit ederek yayınevi bürosuna götürdüğünü söylemesi üzerine hastanede tedavisi süren Günaydın için olağanüstü önlemler alındı.

KAPISI ŞİFRELİ ODADA ÇİFT KAMERAYLA TAKİP EDİLİYOR

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Reanimasyon Servisi’nde özel bir odada bulunan Emre Günaydın’ın kapısı önünde sivil polis ve jandarma ekipleri aralıksız 24 saat nöbet tutarken, odasına özel olarak çift kameralı sistem kuruldu. Günaydın’ın odası bu kameralardan saniye saniye izlenirken, görüntüler de kaydediliyor.

Kapısı şifreli bir odada tutulan Emre Günaydın’ın yanına sadece görevli doktor ve hemşirelerin girişine izin veriliyor. İçeriye giren doktor ve görevlilerin isimleri tek tek girdiği saatle birlikte not alınırken, saldırının kilit isme zanlıya verilen ilaçların kayıtları tutuluyor.

ÖRGÜT BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

Malatya’da katliamın kilit ismi olan Emre Günaydın’la ilgili polis geniş çaplı araştırmasını da aralıksız sürdürüyor. Polis, Günaydın’ın tüm banka hesaplarını tek tek mercek altın alırken, bugüne kadar önemli bir para hareketine rastlamadı.
Terör uzmanı polisler, “Eğer Emre Günaydın’ın arkasında gizli örgütler olsaydı, parasal destek sağlanırdı. Ancak şu ana kadar böyle bir ize rastlanılmadı. Günaydın’ın bazı günler cebinde simit alacak parası dahi olmuyordu. Parasız dolaşıyordu” dedi.

Uzman polisler, milliyetçi bir kişiliğe sahip olan Günaydın’ın hiç bir siyasi parti ile bağlantısının bulunmadığını tespit edildiğini belirterek, “Günaydın, çevresinde konuşulan konulardan etkilenmiş olabilir. Sohbet ettiği ‘ağabey’ olarak bildiği bazı kişiler misyonerlik faaliyetleri konusunda konuşurken kendisi de merak edip bu konulara girmiş olabilir” dedi.

YAYINEVİNE PARA İÇİN Mİ GİRDİ?

Malatya polisi, bir yandan Günaydın’ın tüm bağlantısını araştırırken, bir yandan da yayınevi bürosunda büyük paralar olabileceği ve saldırıyı bu parayı almak için gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Para sıkıntısı çektiği bilinen Emre Günaydın’ın yaklaşık 3 aydan beri misyonerlerle bağlantısı olduğu ve sık sık bu kişilerle görüştüğünü belirten polis, “Günaydın onların yaptığı faaliyetlere katılıyordu. Misyonerlerin harcadığı paraları da bilince, bürolarında büyük para sakladıkları düşüncesine kapılmış olabilir. O yüzden bu saldırıyı planlamış olabilir. Bu konular üzerinde de geniş çaplı araştırma ve soruşturma sürdürülüyor” dedi.

MHP’DEN TEPKİ

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanı Ömer Ekici düzenlediği basın toplantısında 3 kişinin öldürülmesi olayında Malatyalıların inanç ve değerlerinin aşağılanılarak suçlu gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Ekici, “Bazı güç odakları ve onların içerisindeki maşaları Trabzon’da, İstanbul’da ve Malatya’da işlenen cinayetleri bahane ederek, inançlı ve milliyetçi kesim üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadırlar” dedi.

Yayınevine yapılan saldırının ardından bazı yayın organlarında ‘Ülkücüler Malatya’da geçtiğimiz yıllarda Malatya’da misyonerliği protesto etmişlerdi’ haberleri yayınladığını belirten MHP İl Başkanı Ömer Ekici, olayda adı geçen vakıftan hiç bahsedilmediğini söyledi. Ekici, şunları söyledi:

“Eğer bir suçla aranacaksa Sayın Başbakan’ın da Eş Başkanı olduğu BOP çerçevesinde hedeflenen yapılanma da aranmalıdır. Bundan önceki Trabzon ve İstanbul’da görüldüğü gibi olayların arka planı açıklanamamıştır. Mesnetsiz ve planlı suçlamaların tek amacı Türk milletinin, milli ve dini açıdan dirençsiz bırakmaya yöneliktir. Sayın başbakan dahi bu cinayetleri yapanları şovenlikle suçlayacak kadar tahlil ve analizden yoksun olduğunu göstermiştir. Hiç bir vicdan sahibini bu menfur cinayeti hoş görmesi mümkün değildir. Malatya milliyetçilerin kalesidir. Ne provokasyon yaparsanız, yapın, bunu değiştiremeyeceksiniz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious