Cinayetlerin ayrıntıları suça teşvik ediyor

Cinayetlerin ayrıntıları suça teşvik ediyor.10915
  • Giriş : 30.03.2008 / 14:52:00

Ailevi sorunlar, anlam boşluğu yanında, gençleri şiddet ve cinayete iten önemli bir sebebinde, 'konuyla ilgili haberlerin veriliş' şekli olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aile içi ve benzer diğer korkunç cinayetlerin bütün ayrıntılarıyla gazete ve televizyonlarda verilmesinin, suça eğimli gençlere 'modelleme' yoluyla kötü örnek oluşturduğu kaydediliyor. Uzmanlar, farkında olmadan cezbedici bir şekilde verilen haberlerin 'olumsuz pekiştireç' görevi gördüğü, bu sebeple haberin veriş şeklinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Aile içi eğitim ve bu yöndeki araştırmalarıyla tanınan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Hüdaverdi Adam, İstanbul, Konya ve diğer illerdeki benzer cinayetlerin veriliş şeklinin tüyler ürpertici olduğunu söylüyor. İşlenen cinayetlerin en ince ayrıntılarına kadar verilmesinin suça eğimli kişilerde 'yol gösterici ve tetikleyici' bir etki meydana getirdiğini kaydeden Adam, şu uyarılarda bulundu: "Son zamanlarda ailelerini öldüren gençlerin haberleri iri puntolarla birinci sayfadan ve devamında bütün ayrıntılarıyla veriliyor. Böyle bir haber tarzı suça eğimli gençler için 'modelleme' görevi görüyor. Karşısında gerçek bir örnek olduğunu gören suça meyilli kişi, 'o yaptıysa ben de yapabilirim' mantığıyla hareket ederek cinayet işliyor. Dikkatsiz, özentisiz ve abartılarak bir dille verilen haberler böyle bir sonuca katkı sağlıyor. Fransa'daki araçların yakılması eylemleri sık sık Türk medyasında da yer bulmasıyla 'modelleme' ile Türkiye'ye de sıçramış araçlar ateşe verilmişti. Kapkaç haberlerini çok sık verildiği dönemlerde de kapkaç olaylarının arttığı polis kayıtlarında mevcut. Şiddet içeren filmlerin bile ne kadar etkili olduğu düşünülürse, gerçek olayların etkisinin daha fazla olması bilinmelidir."

Kötü de olsa sürekli gündeme getirilen olayların cezbedici olduğunu vurgulayan Adam, bunun gençler üzerinde 'olumsuz pekiştirici', suça eğiliminin artmasına sebep olduğunu dile getiriyor. İşlenilen suçların haberlere konu olduğu sürece bu tür fiillerin kişiyi 'Fark edilir' durumuna getirdiğini, bunun da daha büyük suçlara iteceğini anlatan Adam'a göre, basının burada çok özenli olması gerekiyor. Adam, böylesine korkunç cinayetlerin çok gerekmediği sürece basında yer almaması, alması halinde ise yüzeysel bir haberle yetinilmesinin doğru olacağını anlatıyor.

ABD ve bir çok Avrupa ülkesinde her gün vahşice cinayetler işlenmesine rağmen, olayların ayrıntılarının verilmediğini, kurbanların hayat hikayeleri üzerinde daha çok durulduğunu ifade eden Adam, "ABD'de zaman zaman okul baskınları oluyor. Onlarca öğrenci katlediliyor. Sapık insanlar kurbanlarını işkencelerle öldürüyor. Ancak bu olaylar çok fazla haber olmuyor, olsa bile cinayetlerin nasıl işlendiği yarıntılarıyla verilmiyor. Binlerce kişinin öldüğü 11 eylül olaylarında da kan revan görüntüleri görmedik" diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious