Cinayetteki kilit isim kim?

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Agos Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili olarak soruşturmayı sürdüren İstanbul polisinin 3'üncü halkaya ulaştığı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hrant Dink cinayetinin ardından ortaya çıkartılan oluşumun 3'üncü halkası olduğu bildirilen Erhan T.'nin Yasin Hayal ile bağlantılı olduğu, ancak Ogün Samast ve diğer zanlılarla bağlantı kurmadığı öğrenildi. Soruşturma sırasında ismi açıklanmayan bir zanlının da uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Söz konusu zanlının polis ifadesi sırasında uyuşturucu krizi göz önünde bulundurularak, doktorlarla sürekli temas halinde olunduğu kaydedildi.

Saldırının ardından Trabzon'a gitmek isterken polis ve jandarmanın birlikte düzenlediği operasyonla Samsun Otogarı'nda yakalanan Ogün Samast ile saldırıyı birlikte planladığı iddia edilen Yasin Hayal, Arslan İ., Zeynel Abidin Y. ve Ersin Y.'nin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusu devam ediyor. Edinilen bilgiye göre polis, tetikçi Ogün Samast'ı cinayet zanlısı olarak tespit ettikten sonra yakalayarak ilk halkaya ulaştı. Ardından aynı halka içerisinde olduğu ileri sürülen Zeynel Abidin Y., Ersin Y. ve Arslan İ. Trabzon'da yakalanarak İstanbul'a getirildi. İstanbul terör polisi, eylem talimatını verdiğini ifade edilen Yasin Hayal'e ulaşarak oluşumun ikinci halkası ve azmettiricisini belirlemiş oldu.

İddialara göre, tetikçi Ogün Samast ve diğer zanlılar, Yasin Hayal liderliğinde toplandıklarını ve ormanlık alanda atış talimi yaptıklarını, ancak Hayal dışında kimse ile temas kurmadıklarını itiraf ettiler. Yasin Hayal'in de emniyetteki ifadesinde, Hrant Dink'i "sözde Ermeni soykırımı" konusunda yaptığı açıklamalar nedeniyle kendilerine hedef seçtiklerini söylediği, Ogün'e de hedefi gösterip silahı verdiğini kabul ettiği önü sürülüyor. Yasin Hayal'in kendisinin de konuşup fikir aldığı üniversite öğrencisi olarak Erhan T. ismini verdiği belirtiliyor.

Bu ifade üzerine harekete geçen polis Erhan T.'nin açık kimliğini ve okuduğu üniversiteyi Trabzon polisi ile paylaşması üzerine Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrencisi Erhan T. de Trabzon'da gözaltına alınarak İstanbul'a gönderildi. Erhan T.'nin yakalanması ile üçüncü halkaya ulaşan polis Erhan T.'yi çok yönlü sorguluyor. Erhan T.'nin Trabzon'da öldürülen rahip Santaro cinayetinde de etkin olduğu iddia edildi.

Samast'ı Agos'a götüren de belirlendi

Öte yandan Hrant Dink'i öldüren tetikçi Ogün Samast'ı İstanbul'da, terminalden alıp Agos Gazetesi'nin bulunduğu adrese götüren kişi de belirlendi. Polis, İstanbul'da Ogün Samast'a yardımcı olan zanlıyı arıyor. Ogün Samast'a el yapımı tabancayı verdiği belirlenen McDonald's bombacısı Yasin Hayal'in, Trabzon'da bir emekli albayın etkisinde kaldığı da iddialar arasında. Soruşturma kapsamında polis, Yasin Hayal'in, birkaç yıl önce Çeçenistan'a gitmek isterken Azerbaycan'da gözaltına alınıp Türkiye'ye gönderildiğini belirledi. Polis, ayrıca, sigara alacak parası bile olmayan Ogün Samast'a silah verdiği belirlenen Yasin Hayal ile birlikte gözaltında sorgulanan diğer zanlılar Zeynel Abidin Y., Ahmet İ. ve Ersin Y.'nin cep telefonu kayıtları ile para hareketlerini takibe aldı.

Suikast faili Ogün Samast, Samsun terminalinde çelik yelek giymiş sivil polisler tarafından yolcu indirme bindirme bahanesiyle, kıskıvrak yakalandığında üzerinde bir sim kart bulunmuş ancak cep telefonu çıkmamıştı. Failin üzerinde, olayda kullanılan tabancayla birlikte 8 mermi ele geçirildi. Polis, sim kart üzerinden Samast'ın ilişkili olduğu isimlere ulaşmaya çalışıyor.

Trabzon'da McDonald's'ı bombalamıştı

Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast, ifadesinde "Yaylada atış talimi yapanların arasında, iyi silah kullandığım ve iyi koştuğum için seçildim. Silahı Yasin Hayal verdi." demişti. Gözaltına alınan Yasin Hayal, 2004 yılında Trabzon'da McDonald's'a bomba atmış, 6 kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious