'Cinayetten 301'i savunanlar sorumlu'

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Yazar Orhan Pamuk, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesine ziyaretler bugün de devam etti. Ailenin Bakırköy'deki evine bugün, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah birlikte geldi.

Gazetecilerin soruları üzerine Güler, ekiplerin olaya ilişkin incelemelerinin devam ettiğini belirterek, ''Ailesine taziyede bulunmak üzere geldik. Ayrıca cenaze töreniyle ilgili istekleri, ihtiyaçları olup olmadığını sormaya geldik'' dedi. Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II de, aynı saatlerde Dink ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Mesrob II, binaya giriş ve çıkışında herhangi bir açıklama yapmadı.

Dink ailesinin evine akşam saatlerinde birlikte gelen yazar Orhan Pamuk, gazeteci-yazar Murat Belge ve sinema oyuncusu Hale Soygazi de taziye ziyaretinde bulundular.

Orhan Pamuk, yaklaşık 10 dakika süren ziyaretin ardından basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada, çok üzgün olduğunu dile getirerek, Dink'in altın kalpli, olağanüstü ve çok parlak bir insan olduğunu söyledi. Şimdi herkesin Dink için üzüldüğünü belirten Pamuk, ''Onun ölümünden hepimiz bir anlamda sorumluyuz. Ama başta 301. maddeyi savunanlar, hala onun kalmasını isteyenler Hrant Dink'in ölümünden bence sorumludur. Onun hakkında kampanya yapanlar, bu kardeşimizi Türk düşmanı ilan edenler, onu hedef gösterenler, bu ölümden öncelikle sorumludur'' diye konuştu. Pamuk, Hrant Dink'in açık sözlü, mert, düşündüğünü saklamayan bir insan olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ama bu sebepten dolayı öldürülmedi. Düşüncelerinden dolayı, devletimizce kabul edilmeyen düşüncelerinden dolayı öldürüldü. Çok üzgünüm, hepimiz için çok acı verici bir olay. Düşüncelerini kabul edemediğimiz bir insanı öldürdük. Önce bunu hatırlayalım.''

''KAÇ HRANT DİNK VARDI?''

Dink ailesini ziyaret edenlerden eski İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal da, kendisine yapılan silahlı saldırıyı kast ederek, ''Bir yarım vurulmuştu ama ölmedi. 8 yıl sonra bir yarım vuruldu ve gerçekten öldü'' diye konuştu. Bu saldırının sadece Dink'e değil, Türk halkının şu anda en çok ihtiyaç duyduğu barışa, kardeşliğe, birliğe ve Türkiye'nin geleceğine yönelik bir saldırı olduğunu ifade eden Birdal, sanık olarak 17 yaşında bir gencin yakalandığını, ancak bunun acılarını hafifletmeyeceğini söyledi. Birdal, kendisine saldıranların 5 ila 19 yılla yargılandığını, 2.5 yıl sonra da şartlı tahliyeden yararlanarak bırakıldıklarını belirterek, ''Bu ülkede farklı kimliği ile halkların bir arada yaşamasını isteyen kaç tane Hrant Dink vardı? Hrant Dink'i koruyamayanlar, şimdi gidip ailesine, acılarını paylaştığını söyleyecekler. Bu doğru değil'' dedi. Dink ailesine, gün boyunca aralarında şair Ataol Behramoğlu ve Sezen Aksu'nun da yer aldığı çok sayıda kişi ziyarette bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious