Çin'de 114 milyon kişi okuma yazma bilmiyor

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Dünyanın en hızlı büyüyen ve en kalabalık nüfusa sahip ülkesi Çin'de, 114 milyon kişinin okuma yazma bilmediği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel eğitimden sorumlu yetkilisi Yan Cin (Yang Jin)'in yaptığı açıklamaya göre, söz konusu 144 milyon kişinin, fakir bölgeler, azınlık bölgeleri ile kırsal kesimde yaşayanlar olduğu belirtilirken, ana problemin bu konuda yeterli paranın olmaması gösterildi. ''Merkezi hükümet her yıl okuma yazma için 8 milyon Yuan (1 milyon dolar) para ayırıyor ve bu okuma yazma bilmeyen her bir kişiye 0.7 dolar düşmesi manasına geliyor.'' diyen ve adını açıklamayan diğer bir bakanlık yetkilisi, artan göçmen işçi sayısının eğitime çok zor bir görev yüklediğini söyledi.

Pekin yönetiminin okuma yazmayla mücadelede büyük başarılar elde ettiğini ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından bu konuda 14 ödül aldığını anlatan Yang, ''2001 ile 2005 yılları arası okuma yazma bilmeyen 9.7 milyon kişiye bu konuda eğitim verdik'' dedi. Çin'de gençler ve ota yaşlılar arasında okuma yazma bilmeyenlerin oranının yüzde 4 civarında olduğu kaydedildi. Bakanlığın 2005'te yayınladığı bir raporda Çin'de yetişkinler arasındaki okuryazarlık oranının yüzde 90.9 olduğu açıklandı. 1.3 milyarlık nüfusa sahip Çin yönetimi 2010'dan önce yaşları 15 ile 24 arasındaki tüm okuma yazma bilmeyen kişileri okuryazar yapmayı planlıyor.

-DÜNYADA 771 MİLYON KİŞİ OKUMA YAZMA BİLMİYOR-

UNESCO tarafından geçen yıl yayımlanan bir raporda dünyada halen 100 milyon çocuğun eğitim alamadığı kaydedilirken, 771 milyon yetişkinin okuma yazma bilmediği ve bunlardan çoğunun kadın ve kırsal kesimde yaşadığı ifade edildi. Raporda dünyadaki okuma yazma bilmeyenlerin dörtte üçünün 12 ülkede olduğunu ve bunların Hindistan,Çin, Bangladeş, Pakistan, Nijerya, Etiyopya, Endonezya, Mısır, Brezilya, İran, Fas ve Kongo olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious