Çin'de 13 pilota ceza verildi

Çin'de 13 pilota ceza verildi.10855
  • Giriş : 03.07.2008 / 13:48:00

Çin Doğu Hava Yollarına mensup 13 pilota varış noktalarına inmeden geri döndükleri için açığa alma ve kıdem düşürme gibi cezalar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

China Daily gazetesinin haberinde, açığa alma cezalarının süresinin iki yılı bulduğu belirtildi. Bir pilotun Komünist Parti üyeliğinden ihraç edildiği kaydedilen haberde, yanlış idarecilikten dolayı iki şube görevlisinin işten çıkarıldığı, dördüne de kınama cezası verildiği bildirildi.

Söz konusu pilotların 31 Mart ve 1 Nisan günlerinde Yunnan eyaletindeki şehirlerden havalandıktan sonra kötü hava koşullarını ve teknik sorunları bahane ederek varış noktalarına gitmeden geri döndükleri ve 21 uçağın geri dönmesinin çoğunluğu Kunming Havaalanı'nda olmak üzere 1000'den fazla yolcunun mağdur olmasına yol açtığı açıklandı.

Çin Sivil Havacılık İdaresi tarafından yapılan araştırmada, bu seferlerden sadece üçünde olumsuz hava koşulu veya teknik sorunların geçerli olduğu, diğer seferlerde pilotların aldıkları ücreti protesto ettikleri sonucuna varıldı.

Sivil Havacılık İdaresi, ülkenin üçüncü büyük hava yolu şirketi olan Çin Doğu Hava Yollarına 1,5 milyon yüen (yaklaşık 270 bin YTL) para cezası verdi. Ayrıca bu şirketin Kunming'den iki önemli turistik şehir Şişuangbanna ve Dali'ye yaptığı seferler Mayıs ayından itibaren durduruldu. Şirketin başka şehirlere yaptığı seferler de azaltıldı. Bu cezaların hava yolu şirketinin 405 milyon yüen kaybetmesine yol açtığı ileri sürüldü.

Çin Doğu Hava Yolları, pilotlarından mesleki ahlaklarını geliştirmelerini ve bu tür olayların önlenmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious