Çin'de 150 milyar dolarlık operasyon

Çin'de 150 milyar dolarlık operasyon.12207
  • Giriş : 22.02.2008 / 15:16:00

Çin'de Komünist Parti'nin iktidara geldiği 1949'dan bu yana yapılan en büyük naylon fatura operasyonunda 150 milyar dolarlık sahte belge ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBC'nin haberine göre, polis sahte faturaların bir kısmını ülkenin güneybatısındaki Guiju bölgesinde durdurulan bir otobüste buldu. Daha sonra bu faturaların üretildiği fabrikanın tespit edildiği, burada da 150 milyar dolar tutarında sahte fatura ele geçirildiği bildirildi.

İki kamyona konularak taşınan sahte faturalarla vergi iadesi için başvuru yapılsaydı, hükümet 10 milyar dolarlık vergi kaybına uğrayacaktı. Sahte faturaların vergi müfettişlerinin bile farkedemeyeceği kadar iyi basıldığı ifade edildi.

Operasyonda gözaltına alınan beş kişinin bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Çin'de mali suçlarla, şiddet içeren suçlar arasında pek ayrım yapılmıyor. Dolayısıyla suçlu bulundukları takdirde bu beş kişinin ölüm cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Çin'de ekonominin liberalleştirilmesi yönünde adımlar atılmasına karşın, girişimciler hala yoğun bir bürokrasiyle uğraşmak zorunda. "Fapiyu" adı verilen resmi faturalar, iş yapmak ve vergi iadesi almak için çok önemli bir unsur. O kadar ki, bu faturaların kendisi bir tür para birimi haline gelmiş durumda.

Uzmanlar, Çin'de vergi kaçakçılığının ciddi bir problem olduğunu belirtiyor. Ancak hükümetin yolsuzluk karşıtı kampanyası ve refah düzeyindeki artış sayesinde geçen yıl vergi gelirleri üçte bir yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious