Çin'de 20 bin kişi bir anda işsiz kaldı

Çin'de 20 bin kişi bir anda işsiz kaldı.29643
  • Giriş : 27.02.2008 / 08:31:00

Artan çevre kirliliğinin hat safhaya ulaştığı Çin'deki plastik poşet yasağı, ülkenin en büyük plastik poşet fabrikasını kapattırırken, 20 bin işçi ise kaderlerine terk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekonomisinin hızla gelişmesine paralel olarak artan çevre kirliliğinin hat safhaya ulaştığı Çin'deki plastik poşet yasağı, ülkenin en büyük plastik poşet fabrikasını kapattırırken, 20 bin işçi ise kaderlerine terk edildi.

8 Ocak 2008'de alınan kararla, Çin'de 1 Haziran 2008'den itibaren 0.025 milimetreden az incelikteki plastik poşet üretimi, kullanımı ve satışı yasaklanmıştı. Aynı zamanda alışveriş merkezleri de müşterilerine bu tarihten itibaren bedava plastik poşet vermeyecekti.

Yasaktan dolayı ülkedeki bir çok plastik poşet üreten büyüklü küçüklü fabrikalar kapandı ve çok sayıda kişi işiz kaldı. Bunlardan en büyüğü ise Henan eyaletindeki Huaqiang fabrikası. Guangzhou merkezli Nanqiang Plastic Industrial Ltd'ye ait olan bu fabrikanın 18 Ocak'ta kapanmasından dolayı 20 bin işçi kaderlerini beklemeye koyuldu.

Tüm makineleri satılan fabrikanın gelecekte ne olarak kullanılacağı ve işçilerinin ne yapacağı bilinmiyor. Fabrika yılda 300 milyon dolar değerinde 250 bin ton plastik poşet üretiyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious