ÇİN'de 3 Uygur kendini yakmak istedi

ÇİN'de 3 Uygur kendini yakmak istedi.19354
  • Giriş : 26.02.2009 / 17:12:00

Çin'in başkenti Pekin'de dün bir otomobilde kendilerini yakmaya çalışan 3 kişinin bir Uygur aile olduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reuters haber ajansının adı açıklanmayan bir kaynağa dayanarak bildirdiğine göre, 59 ve 58 yaşlarındaki anne baba ile 28 yaşındaki oğulları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden Pekin'e, meclis temsilcilerine dilekçe vermek için geldi.

Çin Ulusal Halk Meclisinin yıllık toplantısı gelecek hafta başlayacak. Yıllık toplantılar sırasında ülkenin çeşitli yerlerinden vatandaşlar yolsuzluk, topraklarını veya işlerini kaybetme gibi konulardaki sıkıntılarını aktarma umuduyla başkente geliyor.

Resmi Şinhua haber ajansı kendilerini yakmaya çalışan kadın ile erkeğin yanıklardan dolayı hastaneye kaldırıldığını ve erkeğin durumunun ağır olduğunu duyurdu. Ancak ajansın haberinde söz konusu kişilerin kimlikleri hakkında bilgi verilmedi ve herhangi bir protesto eylemi olduğuna ilişkin ifade kullanılmadı.

Bir kaynak, çiftin oğullarının gözaltında olduğunu iddia etti. Uygur ailenin bulunduğu arabanın Sincan Uygur Özerk Bölgesi plakalı olduğu ve sadece yayalara açık olan alış veriş caddesine dönüş yaptığında polis tarafından durdurulduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*