Çin'de 90 milyon obez var

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Ekonomisinin hızla gelişmesi ve buna paralel olarak yaşam standardının artmasıyla birlikte giderek şişmanlayan Çinlilerin, fazla kilolardan kurtulmak için geçen yıl 1.4 milyar dolar harcadığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin radyosunun haberinde, 24 milyon kişinin sefalet ve açlık içinde yaşadığı ülkede şişman nüfusun dağılımının, iklim ve yemek alışkanlığı gibi etkenlere bağlı olduğu ifade edildi. Çin Uluslararası Kilo Verme ve Güzellik Derneği Genel Sekreteri Sheng Jie'nin yaptığı açıklamada, söz konusu nüfusun, ülkenin sıcak iklimin hakim olduğu güneyinden çok, kuzeyinde yoğunlaştığı belirtildi.

Çin'de genç ve çocukların yarısından fazlasının şişman olduğu ve ülkedeki diyet pazarı hacminin, 2010 yılına kadar 60 milyar yuana (7.6 milyar dolar) ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Çin'de 160 milyon yüksek tansiyon, 20 milyon da şeker hastası bulunuyor. Yetkililer, büyüyen gelir farkının bölgeler arası beslenme durumunun farklı olmasını beraberinde getirdiğini ve bu farkın azaltılması durumunda yoksul bölgelerdeki halkın beslenme ve sağlık durumlarının iyileşeceği yorumunda bulunuyor. 1.3 milyar nüfusa sahip Çin'de 800 milyona yakın halk kırsal kesimde yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious