Çin'de ailelere 2.çocuğu yapın emri

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Çeyrek asırdır sert şekilde 'tek çocuk' politikası uygulayan Çin, bu kuraldan yaşlılık probleminden dolayı yavaş yavaş vazgeçmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kore savaşı ve aşırı kıtlık yıllarından sonra Mao'nun emriyle çoğalmaya başlayan, fakat bu sefer de aşırı nüfus artışından dolayı 20 yıl önce 'tek çocuk' politikası uygulamaya başlayan Çin'de ailelerin ikinci çocuk yapması isteniyor.
Nüfus yaşlanması ve akrabalık denen kavramın ortadan kalkması ve ekonomik nedenlerden dolayı ailesinin tek çocuğu olan kişilerin ikinci çocuk yapmalarına teşvik edildiği bildirildi. Uygulamanın görüldüğü ülkenin güneyindeki Guangzhou şehrinde konuyla alakalı açıklama yapan Guangzhou nüfus ve planlama dairesi başkan vekili Duan Jianhua, uygulamanın yöresel olmadığını, direk olarak Çin'e bağlı olan 27 eyalette de uygulamaya başlandığını söyledi. Söz konusu uygulama tek çocuklu aileden gelen anne ve babaların ikinci çocuk sahibi olmalarına izin verilmesini öngörüyor.

Sadece Guangzhou şehrinde 100 bin çiftin hala çocuk sahibi olmadığını, 3 yüz 72 bin 631 tane tek çocuklu aileden gelen ve yine tek çocuğa sahip 8 bin ailede 'ciddi ekonomik sıkıntılar' tespit ettiklerini söyleyen Duan, çocukların ilerleyen yaşlarda anne ve babalarını koruması ya da çalışarak aile ekonomisine katkı sağlaması açısından böyle bir uygulama başlattıklarını ifade etti. Duan, bu ailelerin aile planlamasını desteklediklerini ve şimdi hükümetin bu aileleri finansal olarak desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, 1970 yılların başlarında uygulamaya koyduğu ''tek çocuk'' politikasıyla nüfusun artışını 400 milyon aşağıya çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious