Çin'de antibiyotik dehşeti: 6 ölü

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Çin'de üretilen bir çeşit antibiyotikten dolayı ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soğuk algınlığından dolayı söz konusu antibiyotiği kullanarak ölen kişinin en son Hunan eyaletinde yaşayan 74 yaşındaki öğretmen Çın Dişiang (Chen Dexiang) olduğu belirtildi. Çın'ın enjeksiyonla aldığı antibiyotikten sonra titremeye başladığı ve vücut ısısının ciddi bir şekilde düştüğü ifade edildi. Hemen hastaneye kaldırılan Çın, 3 saat sonra kurtarılamayarak hastanede can verdi.

Hükümet geçen hafta söz konusu antibiyotiği kullandıktan sonra ölen 6 yaşındaki bir kız çocuğundan ve onlarca kişinin hastanede bu ilaçtan dolayı tedavi görmesinden sonra antibiyotiği toplatmış ve satılmasına yasak getirmişti.

Klindamisin fosfatı kullanan hastalarda kusmadan şoka kadar etkiler görülüyor. Hükümet şu ana kadar söz konusu ilacın neden bu tür reaksiyonlara yol açtığını açıklamadı.

-BİR BUÇUK MİLYONA YAKIN ANTİBİYOTİK SATILMIŞ-

Antibiyotiği üreten şirketin üretimini durdurduğu ancak şu ana kadar 1.3 milyarlık Çin'deki 26 eyalet ve özerk bölgeye 3 milyon 180 bin kutu söz konusu antibiyotiği sattığı kaydedildi. Yetkililer, bu antibiyotiğin şu ana kadar piyasadan 1.4 milyon adedinin toplatıldığını açıkladı.

Çin'de sahteciliğin her türlüsüne rastlamak mümkün. Ülkedeki Devlet Gıda ve İlaç Kurumu (SFDA), uygunsuz ilaç üreten çok sayıdaki ilaç firmalarının ruhsatlarını alarak bu şirketlere ceza kesmişti.

Zayıflamadan kadınlarda göğüs büyütmeye kadar bir çok ilacın ülkede tehdit oluşturduğu ifade ediliyor. Yerel medyada yer alan haberlerde geçen aylarda göğüs büyütmek için kullandığı ilacın olumsuz etkisi ile muzdarip olan ve bu ilacı vücuttan çıkarma yollarını arayan kişilerin olduğu belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious