Çin'de barajlar tehdit altında

Çin'de barajlar tehdit altında.19646
  • Giriş : 15.05.2008 / 11:14:00

Çin Su Kaynakları Bakanı Chen Lei, depremden sonra bazı barajların yıkılma tehdidi altında bulunduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çinli kurtarma ekipleri deprem felaketinin ardından, bir yandan toprak altında kalanları sağ çıkarmak için uğraşıyor, diğer yandan da sayıları her geçen saat artan yüzbinlerce afetzedeye yardım ulaştırmaya çalışıyor. Bu amaçla deprem bölgesine ek helikopterler ve yardım kolileri sevkedildi. Teçhizat yetersiz kaldığı için arama -kurtarma çalışmaları yavaşlarken, hükümet halktan yardım istedi. deprem bölgesinde, barajların çökeceği, ve kimyasal sızıntı olacağı yönündeki söylentiler ise afetzedeler arasında paniğe yol açtı. Özellikle barajların yıkılması durumunda bölgede büyük su baskınlarının da gerçekleşmesinden korkuluyor.

Çin Su Kaynakları Bakanı Çen Lei barajların durumuna dikkat çekerken, Yeni Çin Ajansı’nda yer alan bir habere göre de, depremden sonra ülkenin güneydoğusundaki barajların güvenliği konusunda “ciddi sorunlar” var. Ajansın haberinde, “Siçuan eyaletinde deprem bölgesindeki hidroelektrik santraller, barajlar ve diğer tesislerde ciddi güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayız” dendi. Barajlardaki sorunun büyümesinin, enerji yokluğu ve su taşkını gibi afetlere neden olup, felaketin boyutunu daha da arttırmasından endişe ediliyor.

Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı ise internet sitesinde, deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere her türlü alet ve malzeme bağışı yapılması çağrısında bulundu.

Çin makamları, yayımladıkları 31 kalemlik listede basit çekiçten şişme bota ve yeraltı arama cihazına kadar malzemeye acil gereksinim duyulduğunu belirtti.

ARTIK ÜMİTLER TÜKENİYOR

Arama ve kurtarma konusunda uzman uluslararası bir STK olan ve merkezi İngiltere’de bulunan International Rescue Corps’un direktörü Willie McMartin de, deprem felaketinin üzerinden üç gün geçtiğini belirterek, enkaz altında canlı kalmayı başaranları bulmak için ümitlerin tükenmekte olduğunu söyledi.

İnsanların çoğunun enkaz altından 3 veya 4 gün sonra kurtarıldığını söyleyen McMartin, “İnsanların 15 gün yaşadığı da görülüyor, ama bu mucize olur ve mucizeler sıkça tekrarlanmaz” diye konuştu.

ULUSLARARASI YARDIM YAĞIYOR

Tayvan’da da 30 kadar gönüllü deprem bölgesinde yardım çalışmalarına katılmak üzere bugün havayoluyla Çin’e gitti. Tayvan’ın Tzu Chi Vakfı ve Dharma Drum Dağı adlı Budist örgütlerine bağlı hekimlerin çoğunlukta bulunduğu gönüllü ekibin yanı sıra bu ülkedeki yardım kuruluşlarınca Çin’deki deprem bölgesine yüzlerce ton
acil yardım gönderildi.

Tayvan hükümeti de 26 milyon Amerikan doları tutarında acil yardım yapacağını açıkladı.

Güney Kore’nin dev şirketler grubu SK Group da Çinli depremzedelere 1,4 milyon dolar tutarında para ve malzeme yardımı yapacağını bildirdi.

ABD’nin New York kenti ile California eyaletinde yaşayan Çin kökenliler de, afetzedelere yardım için açılan banka hesaplarına binlerce dolar yatırarak, yardımlaşma örneği gösteriyor.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya’nın deprem bölgesine acil müdahale ekibi gönderme teklifinin kabul edildiği belirtildi.

İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Japonya, Rusya, Fransa, Güney Kore, Singapur ve Polonya da Çin’e maddi yardımda bulunacağını duyurdu.

ÇİN ORDUSU, HAVADAN YARDIM ATMAYI SÜRDÜRECEK

Öte yandan Çin ordusu, deprem bölgelerine havadan gıda ve yardım malzemesi atmayı sürdürecek.

Yeni Çin ajansının bildirdiğine göre, öncelikli yardıma gereksinim bulunan Beyçuan ve Vançuan’a atılacak yardım paketleri içinde kuru gıda, 25 bin çift kauçuk ayakkabı, 5 bin battaniye, 54 bin elbise ve günlük kullanım malzemesi bulunuyor.

Çin makamları, ayrıca deprem bölgesinde yardım faaliyetleri için 90 helikopter ile 30 bin asker daha gönderilmesini kararlaştırdı.

Bu arada Yeni Çin ajansı, Çingçuan bölgesindeki Muyu Orta Okulunun 870 öğrencisinden, deprem felaketi sırasında yatakhanede uyumakta olan 270’inin yıkılan okul binasının içinde öldüğünü bildirdi.

139 öğrencinin bina yıkılmadan kaçmayı başardığı, ancak en az 270’inin üç katlı binanın enkazı altında kaldığı belirtildi.

Öte yandan Siçuan eyaletindeki Volong bölgesinde mahsur kalan 33 yabancı turist, bu sabah helikopterle eyaletin merkezi Çengdu’ya getirildi. İngiliz, Amerikan ve Fransız vatandaşı olan turistlerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Şinhua haber ajansı, Vançuan ilçesinde depremden sonra dün öğle saatlerine kadar Richter ölçeğiyle 5 büyüklüğünde ve daha büyük 18 sarsıntı yaşandığını, bunların en şiddetlisinin 6,1 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

Çinli yetkililere göre, 44 bölgede etkili olan depremden 10 milyon kişi etkilendi.

Çin’deki depremde şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bini geçti. Fakat hala binlerce insanın enkaz altında olmasının, afetin bilançosunu arttıracağı düşünlüyor.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious