Çin'de başörtülü vekiller oy kullandı

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Komünist Çin Meclisi'nde başörtülü vekiller oy kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Komünist rejimle idare edilen Çin'deki Ulusal Halk Meclisi'nde toplumun her kesiminden gelen parti üyeleri geleneksel kıyafetlerini giyerek mecliste çeşitli yasalara ilişkin oy kullandı.

Mecliste oy kullanan asker, sivil, din adamı ve akademisyenlerin görüntüsü farklı bir mozaik oluşturdu. Bunların arasında dikkat çekenleri ise başörtülü ve takkeli vekillerin Çin'in en yüksek yetki organı olan bu mecliste her yıl olduğu gibi oy kullanmalarıydı.

11 gün süren meclis toplantısının kapanış oturumunda, Mülkiyet Yasası ve İşletmelerin Gelir Vergisi Yasası'nın tasarıları ile üzerinde değişiklik yapılan hükümet çalışma raporu oylanarak kabul edildi. Çin hukuk sisteminin temel direklerinden biri kabul edilen Mülkiyet Yasası'yla, kamu mülkiyeti ve özel mülkiyetinin eşit olarak korunması öngörülüyor. Bunun yanı sıra yasa, kamu mülkiyetine yönelik korumayı güçlendirirken, köylülerin temel hak ve çıkarlarını korumayı, vatandaşların çıkarlarını yakından ilgilendiren sorunları çözmeyi de amaçlıyor. İşletmelerin Gelir Vergisi Yasası'nda da yerli ve yabancı işletmelere uygulanan farklı gelir vergi oranlarının kaldırılarak yüzde 25'lik ortak vergi oranına geçilecek.

-GELİR FARKI ÖNCELİKLİ KONU-

Toplantıda onaylanan hükümet çalışma raporunda, şehirlerle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların yaşam seviyeleri arasındaki farkın azaltılması ve ülkenin bütün kırsal alanlarında asgari yaşam güvencesi sisteminin oluşturulması yer alıyor. Gelir dengesizliğinin sosyal sorun hale geldiği Çin'de hükümet, bu farkın ortadan kaldırılmasının yollarını arıyor. Raporda ayrıca dış ticaret fazlasının azaltılması ve büyümenin verimin yükseltilmesi, kaynak tüketiminin azaltılması ve çevre koruma temelinde yüzde 8 dolayında tutulması hedefleniyor.

Toplantıda ayrıca, önümüzdeki Ocak ayında yapılacak seçimlerle, yeni dönem Ulusal Halk Meclisi'nin 3 bine yakın temsilcisinin belirlenmesine karar verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious