Çin'de binlerce köylü polisle çatıştı

  • Giriş : 02.07.2007 / 13:39:00

Çin'in güneybatısında binlerce köylünün bir öğrencinin öldürülmesi olayını protesto sırasında polisle çatıştığı ve araçları parçaladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hong Kong merkezli İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi'nden yapılan açıklamada, olayın Perşembe günü ülkenin güneybatısındaki Chong Qing şehrinde meydana geldiği kaydedildi. Olaylarıın ise erkek çocuklarının öldürüldüğü bir ortaokula giderek bunu protesto eden bir ailenin, polis tarafından gözaltına alınmasının ardından ortaya çıktığı ifade edildi.

Gözaltı olayından sonra ailenin yakınları ve diğer ailelerin Youyang kasabası hükümet binasına doğru yürüdüğü ve kalabalığın yaklaşık 10 bini bulduğu belirtildi. Yetkililerin kalabalığı dağıtması için olay yerine 200 civarında polisi gönderdiği ve protestonun aynı gece sona erdiği kaydedildi.

Kasabadaki hükümet yetkilisi ise olayı doğrularken, bazı göstericilerin tutuklandığını, göstericilerin polis araçlarına ve çevreye zarar verdiği söyledi. Aynı yetkili, ne kadar kişinin tutuklandığı hakkında ise bilgisi olmadığını açıkladı.

Kasabadaki tansiyon, söz konusu ailenin çocuklarının okulda aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle bir başka öğrenci tarafından bıçaklanarak öldürülmesi ve ardından ailenin, okulu, çocuklarını hastaneye zamanında götürmeyerek ölmesine neden olduğu iddialarından sonra yükselmişti. Yerel Youyang Günlüğü gazetesi de polisin, öldürülen çocuğun ailesini meselenin nasıl çözülmesi gerektiği konuşmak için gözaltına alarak hükümet binasına götürüldüğünü yazdı.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı verilerine göre, Çin genelindeki protesto gösterilerinde 2005 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 6.6, 2003'e oranla yüzde 50 artış oldu ve toplam 87 bin protesto yaşandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious