Çin'de bir adam hayatını günlüğü 12 dolara kiraladı

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olan ancak istihdamın büyük problem oluşturduğu Çin'de insanlar geçimlerini temin etmek için ilginç yollara başvuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alışverişten yemek yapmaya, gezide rehberlikten, masaj yapmaya kadar bir çok alanı kapsayan hizmetlerin günde sekiz saatlik karşılığı olarak istenen ücret ise 100 yuan (12.5 Dolar).

Birçok alanda kabiliyetli olduğunu belirten ancak adını açıklamak istemeyen Çinli erkek "kiralık hayat" ilanı gibi bir ilanla dikkatleri üzerine çekerek geçimini sağlamaya çalışıyor. Changchun Akşam gazetesinde yayınlanan habere göre bahsedilen Çinli "Cinsel hizmetler hariç bütün hizmetlerde müşterilerimi kesinlikle memnun ederim" dedi.

Başkent Pekin ve ülkenin doğusundaki finans ve ticaret merkezi ve aynı zamanda Çin'in en büyük şehri Shanghai (Şanhay)'daki tarihi mekanlara çok aşina olduğu için iyi bir turist rehberi olmasının yanında ehliyeti de bulunan Çinli adam, özel olarak geleneksel Çin masajı dersi aldığını ve iyi bir ticari zekaya sahip olduğunu ifade ediyor.

Son iki gündeki işlerinin çok yoğun olduğunu ve sonraki günler için de birçok rezervasyon telefonu aldığından dile getiren Çinli, uzun süreli kiralamalarda fiyatta indirim yapılabileceğini de söyledi.

1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de hükümet işsizlikle ve artan sosyal sorularla mücadele için her yıl 25 milyon kişiye yeni iş istihdamı oluşturmak zorunda. Ülkede kişi başına düşen milli gelir bu yılın başında bin 700 dolara ulaşırken, asgari ücret de 100 dolara yaklaşmış durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious