Çin'de bir Uygur idam edildi

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Pekin yönetimi, ''Çin'i bölmek'' suçundan bir Uygur'u idam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2003 yılında Pakistan tarafından Çin'e iade edilen Semed, Urumçi Orta Dereceli Halk Mahkemesi tarafından 31 Ekim 2005'te ''Ana kıta Çin'i bölme girişimi'' ve ''ateşli silahlara ve patlayıcılara sahip olmak'' suçundan idamla cezalandırılmıştı.

Radyonun haberinde, suçlamaların Semed'in Çin'in terörist grup olarak nitelediği Doğu Türkistan İslami Hareketi (ETIM)'ne üye olması iddialarına dayandırıldığı belirtildi. ETIM resmi olarak ABD'nin terörist gruplar listesinde de yer alıyor. Haberde, Semed'in eşi Buhejer'in kocasının idam edileceği gün kendisine 10 dakikalığına görüş izni verildiği ifade edildi. Buhejer, kocasının kendisine vücudunun her tarafının ağrıdığını ve ilaca ihtiyacı olduğunu söylediğini aktardı. Buhejer ayrıca kosasının, itiraf etmesi için mahkeme tarafından baskı yapıldığını söylediğini belirtti.

RFA'ya göre Semed, 1997'de Çin'in kanlı olarak bastırdığı Gulca (Yining) ayaklanmasından sonra Pakistan'a kaçmıştı. ABD'li kaynaklar, Şubat 1997'deki Gulca olaylarında binlece Uygur'un öldürüldüğü ya da ciddi şekilde yaralandığını kaydediyor.

Bu arada dün de Pekin yönetimi, ''terörist'' suçlamasıyla tutukladığı ve 2 yıl önce Kanada vatandaşlığı kazanan Uygur asılı Hüseyincan Celil'in yargılanmasına Urumçi'de başladı. Çin, Kanada'nın Pekin Büyükelçiliği'nden diplomatların Celil'in davasında hazır bulunma haklarının olmadığını açıkladı. Çin Dışişleri Sözcüsü Jiang Yu, ''Çin vatandaşı olan Celil, Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olduğu saptanan "Doğu Türkistan İslami Hareketi"nin üyesidir ve bir dizi terör eylemine katılmış, uluslararası çapta aranan bir suçludur.'' diye konuşmuştu. Jiang, Celil'in Çin vatandaşı olması nedeniyle, "Çin-Kanada Konsolosluk Sözleşmesi"nin davayla ilgisi olmadığını vurguladı. Geçen yıl turistik olarak Özbekistan'a giden Celil, burada Özbek makamlarınca 'terörist' suçlamasıyla tutuklanıp, Çin'e geri verilmişti.

19 milyon nüfuslu Sincan'da 8 milyon Müslüman Uygur Türk'ü yaşıyor. Uygurlar 20. yüzyılın başlarında iki kere Çin'den ayrıldığını ve ''Doğu Türkistan'' adında devlet kurduğunu deklare etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious