Çin'de çürük binaların ölü sayısını artırdığı iddia edildi

Çin'de çürük binaların ölü sayısını artırdığı iddia edildi.32078
  • Giriş : 15.05.2008 / 08:27:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 08:34:07

Çin'deki yıkımdan, büyük rüşvetlerin döndüğü inşaat sektörünün yaptığı çürük binalar sorumlu tutuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in güneybatısındaki depremde oluşan geniş çaplı yıkımdan, büyük rüşvetlerin döndüğü inşaat sektörünün yaptığı çürük binalar sorumlu tutuluyor.

Merkezi Şanghay'da bulunan Jones Day yatırım-finansman şirketine bağlı Büyük Çin İnşaat Grubu'nun Genel Müdürü Ashley Howlett, ''Rüşvet, deprem yıkımında büyük etmen'' dedi.

Sişuan'da 20 bini aşkın kişinin öldüğü, 26 bin kişinin halen göçük altında ve 14 bin kişinin kayıp olduğu depremde yıkılan binalar hakkında açıklama yapan Howlett, Çin'de fabrika, hastane, okul ve konutların yapımında "müteahhitlere yönelen büyük rüşvet payları" olduğunu savundu.

Çin Halk Cumhuriyeti'ni 59 yıldır yöneten Komünist Parti, ''6 büyük kötülük'' ile mücadeleyi sürdürüyor. Büyük kötülükler içinde rüşvet en başta geliyor. Onu kumar, uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık ve batıl inanç izliyor.

Sişuan'daki deprem, Çin'de 28 Temmuz 1976'da kuzeydoğudaki Tangşan kentinde meydana gelen depremden bu yana en büyük deprem olarak kayıtlara geçti.

Tangşan depreminde, yıllar sonra yapılan açıklamaya göre 300 bin insan öldü. Bu, tarihte en büyük insan kaybı verilen depremlerden biriydi. Bazı kaynaklar Tangşan için ölü sayısını 650 bin olarak veriyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious