Çin'de depremin ardından ölü ve kayıp sayısı: 80 bin

Çin'de depremin ardından ölü ve kayıp sayısı: 80 bin.19200
  • Giriş : 23.05.2008 / 10:21:00

Son bilgilere göre Çin'de ölü ve kayıp sayısı 80 bini geçerken yaralı sayısı da 300 binin üzerinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in Sıçuan Eyaleti'nde meydana gelen deprem için ülkede tutulan 3 günlük yas sona erdi. deprem sonrası ölü sayısı ise resmi olarak 51 bin 151 olarak açıklanırken, ölü ve kayıp toplamının 80 binin üzerinde olduğu bildirildi. deprem nedeniyle yaralanan insan sayısının 300 binin üzerinde olduğu belirtildi.

Çin Hükümeti 29 bin 328 kişinin halen kayıp olduğunu açıklarken, Dışişleri Bakanlığı, evsiz kalanlar için 3.3 milyon çadıra ihtiyaç duyulduğunu bildirirken uluslararası yardım çağrısı yaparak uluslararası topluluğun ilk önce çadır ihtiyacına öncelik vermesi istendi. deprem sonrası 5 milyondan fazla insanın evsiz kaldığı sanılıyor.Yurt dışı ayağı sona eren ve Çin içindeki eyaletlerde devam eden olimpiyat meşalesi koşusunun Sıçuan eyaleti tarihinin de Ağustos ayının başlarına ertelendiği açıklandı.

Çin hükümetinin propagandası

Çin hükümeti zamanlaması ilginç bir tarihte Çin’deki gazeteciler için Çin’in komşu eyaleti Hıbei'ye 2.5 günlük davet yaptığını açıkladı. Az harcama ücreti karşılığı 26- 28 Mayıs tarihlerinde davet edilen gazeteciler Hıbei'nin özellikle Tangşan bölgesine götürülecek. Çin gazetecilere Tangşan'daki yüksek teknoloji parkı, endüstri bölgeleri gibi alanları gezdirecek. Tangşan 32 yıl önce 7.6 büyüklüğündeki depremde 240- 300 bin kişinin öldüğü bölge. Çin böylece Tangşan depreminden sonra bölgeyi nasıl kalkındığını göstererek, bir anlamda Sıçuan'da da deprem sonrası neler yapabileceğini farklı yoldan dünyaya duyurmuş oluyor. Ancak gazetecilere sadece Hıbei eyaletinde gezilecek yerlerin bilgisi verildi.

Dünya Sağlık Örgütü, deprem bölgesinde meydana gelebilecek salgın hastalığa karşı hızlı hareke geçildiğini bölgeye uzmanlar, tıbbi gereksinimler ile diğer gerekli olacak malzemelerin gönderildiğini açıkladı.

Tek çocuklarını yıkılan okul binalarının altında kaybeden ebeveynlerin yanında Çin hükümeti şu ana değin en az 4 bin çocuğun da anne ve babasını kaybettiğini açıkladı. Rakamın daha da büyüyebileceğini söyleyen hükümet görevlisi halen çok sayıda insanın kayıp olduğunu ve bu nedenle bu rakamın artabileceğini söyledi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious