Çin'de doğum patlaması yaşanacak

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Domuz Yılı'nda doğanların uğurlu ve çok zengin olacağına inanan Çinlilerin, bu yıl ülkede doğum patlaması yaşatması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'in 12 hayvanlı ay takvimine göre bu yıl Domuz yılı. Yeni yılın gelmesi ilkbaharın başladığı anlamına geldiğinden yeni yıl aynı zamanda Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da biliniyor. Çinli aileler, çocuk doğurma planlarını bu yıla sakladı. Öyle ki, başkent Pekin'deki hastanelerin doğumhanelerinde kalabalıktan yer kalmadı. Hastanelerde doğum için sıra bekleyen ve doğum için aylar öncesinden rezervasyon yaptıranların sayısı hiç de az değil. Kimi aileler yeni yılda heyecanla doğacak çocuklarını beklerken, kimileri de planlarını bu yıl içerisinde mutlaka bir çocuğa sahip olmak üzerine kuruyor.

Çin kültüründe domuzla ilgili farklı yorumlar bulunuyor. Kimilerine göre domuz geri zekâlılığın, tembelliğin ve pisliğin; kimine göreyse erkekliğin, cesaretin, dürüstlüğün, dikkatli olmanın ve hoşgörünün simgesi. Çinliler, Domuz Yılı'nın bereketli olduğuna, hatta bu yılda yarı emekle tam başarıya ulaşılabileceğine inanıyor. Halk, bu yılda doğanların dürüst, içten, her konuda ciddi ve insan ilişkilerinde başarılı olacağını düşünüyor. 60 yılda bir rastlanan Altın Domuz Yılı'na bu akşam girecek Çinliler, ayrıca bu yılda doğanların çok zengin olacağına inanıyor. İşte bu düşünceler, 2007'de Çin'deki doğumların patlamasına neden olacak.

-TEK ÇOCUKLU AİLELERDEN GELENLER DE DOĞUMU ARTTIRACAK-

Bu arada 1,5 milyarla nüfusu dizginlemeyi hedefleyen Pekin yönetiminin uyguladığı tek çocuk politikasının ürünü 2 milyon çift şu an 2 çocuk yapma hakkına sahip bulunuyor. Kanun gereği evli çiftler eğer ailenin tek çocuğuysa, ikinci çocuğa sahip olma hakkı elde ediyor.

Pekin Nüfus Araştırma Enstitüsü, bu çiftlerin iki çocuk yapma istemesinden dolayı 14 milyon nüfuslu başkentte doğum oranının 2010'dan önce ikiye katlanacağını bildirdi. İstatistiklere göre Pekin'de her yıl 78 bin bebek dünyaya geliyor. Bu rakamın 2010'da 140 bin olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious