Çin'de domuz gribi vaka sayısı 29'a çıktı

Çin'de domuz gribi vaka sayısı 29'a çıktı.10267
  • Giriş : 31.05.2009 / 22:03:00

Çin'de bugün beş yeni domuz gribi vakasının daha görülmesinin ardından, bu ülkedeki kesinleşmiş vaka sayısı 29'a çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Domuz gribi olarak bilinen A tipi H1N1 virüsü Çin'de yayılmaya devam ediyor. Bugün Pekin, Fujian ve Zhejiang'da birer vaka, Guangdong'da ise iki vaka daha görüldü. Guangdong'daki yeni vakayla birlikte ana kıta Çin'de yerel insanlardan bulaşan vaka sayısı da ikiye çıktı. Çin'deki domuz gribine yakalananlardan 8'i taburcu oldu. Diğerlerinin sağlık durumunun da istikrarını koruduğu kaydedildi.

Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang da salgına karşı aşı geliştirme çalışmasının hızlandırılmasını ve antibiyotik ilaç üretme ve stoklama çalışmaların iyi koordine edilmesini istedi.

VİETNAM VE TAYLAND

Bu arada Vietnam Sağlık Bakanlığı sözcüsü Nguyen Huy Nga, 23 yaşındaki Vietnamlı üniversite öğrencisinde domuz gribi tespit edildiğini açıkladı.

Kuş gribinin en fazla görüldüğü ikinci ülke olan ve bu hastalıktan 56 kişinin öldüğü Vietnam'ın Sağılık Bakanı Sözcüsü, domuz gribine yakalanan söz konusu öğrencinin hafta başında ABD'den geldiğini söyledi.

Diğer bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland'da da domuz gribi vaka sayısı 4'e çıktı. Tayland Kamu Sağlığı Bakanı Witthaya Kaewparadai, bugün ülkedeki domuz gribi vaka sayısının 4'e yükseldiğini duyurdu. Bugün tespit edilen son vakanın görüldüğü kişinin ABD'den yeni gelen bir yolcu olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, A/H1N1 virüsü 53 ülkede 16 bine yakın kişide görülürken, bunlardan 99'u öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*