Çin'de "EV 71" virüsü 21 can aldı

Çin'de
  • Giriş : 02.05.2008 / 22:38:00

Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinde Mart ayından bu yana bağırsak virüsünden ölen çocukların sayısının 21'e çıktığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"EV 71" virüsünün yol açtığı sonuçlarla ilgili ilk resmi açıklama geçen Pazar günü yapılmış ve virüsten eyaletin merkezi Fuyang'da 789 kişinin etkilendiği duyurulmuştu. Ancak resmi Şinhua haber ajansı, düne kadar virüsün bulaştığı kişi sayısının 2 bin 946'ya çıktığını bildirdi.

Yetkililer, virüsten etkilenenlerin tamamına yakınının 2-6 yaş arasındaki çocuklar olduğunu açıkladı. Ajansın haberinde, 879 çocuğun halen hastanede tedavi gördüğü ve bunlardan dokuzunun durumunun ciddi olduğu belirtildi.

Salgının kamuoyuna geç duyurulduğuna ilişkin eleştiriler üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gecikmenin, uzmanların hastalığın içeriği ve kaynağı konusunda araştırma yapmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Sağlık yetkilileri, virüsün yayılmasına karşı en basit önlemin, temizliğe dikkat etmek olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada da virüsün etkileriyle ilgili çalışmaların, menenjit ve kalp hastalıklarına yol açması olasılığı üzerinde yoğunlaştığı bildirildi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious