Çin'de evlat edinmek zorlaştı!

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Amerikalıların geçtiğimiz yıl 8 bin çocuğu evlat edindiği Çin'de yönetim, evlat edinmek isteyen yabancılara büyük sınırlamalar getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Sivil İşler Bakanlığı'ndan Evlat Edinme İşleri Merkezi Müdürü Xing Kaimin, yabancıların evlat edinmesi kanunu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Xing, ana ölçünün çocukların çıkarlarını korumak ve daha kalifiye adayların bekleme zamanlarını kısaltma amacını taşıdığını belirtirken, bunun halen başvurmakta olan daha az kalifiye adaylara karşı bir önyargı manasına gelmediğini ifade etti. Xing söz konusu yeni uygulamayı 16 ülkedeki yüzden fazla evlat edindirme kuruluşlarına bildirdiklerini ve müstakbel ebeveynlerin endişelerini gidermek için geçici uygulamanın tekrar gözden geçirilebileceğini dile getirdi.


-SADECE EVLİ OLANLAR EVLAT EDİNEBİLECEK-


ABD merkezli evlat edindirme kuruluşlarının 1 ay öncesinden haber verdiği yeni uygulama gereğince sadece en az 2 yıl evli olanlar evlat edinebilecek. Kurallara göre ayrıca evlat edinecek yabancı boşanmış çiftlerin de tekrar evlendikten sonra en az 5 yıl evli kalması gerekiyor. Ebeveynlerde ayrıca en az 80 bin dolar varlıklarının olması şartı da aranıyor.


Yeni kuralların arasında ebeveynlerde 30 ilâ 50 yaşları arasında ve sağlıklı olma şartı yer alıyor. Bekâr, 50 yaşının üzerinde ve aşırı kilolu kişiler evlat edinemeyecek. Xing, Çin Günlüğü gazetesinde yer alan açıklamasında aşırı kilolu kişilerin daha fazla hastalığa yakalanma riski taşıdığı ve bu kişilerin ortalama ömrünün daha kısa olabileceğini söyledi. Kurallara göre ayrıca ebeveynlerden herhangi birinin aşırı kilolu ya da depresyon tedavisinde olması halinde, başvuru otomatik olarak iptal edilecek.


1 Mayıs 2007'den itibaren başlanacak yeni uygulamayla, Çin'in evlat edinme konusunda izlediği 'açık kapı' politikası da son bulurken, uygulamanın "daha uygun başvuranlara öncelik tanınması" olarak tasarlandığı kaydedildi.


-EN ÇOK ABD'LİLER RAHATSIZ-


Yeni uygulamadan en çok rahatsız olacak ülkenin ABD olduğu belirtiliyor. Zira sadece geçen yıl yaklaşık sekiz bin Çinli çocuk, Amerikalı aileler tarafından evlat edinildi.


Geçen 10 yıl içinde Çin'den toplam 50 bin çocuk evlat edinildi. Bunun yüzde 80'inden fazlası ise 2001'de 5 bin çocuk evlat edinen ABD'li aileler gerçekleştirdi. Yetkililer, bir Çinli çocuğu evlat edinmenin 15 bin dolardan fazla maliyeti olduğunu söylüyor.


Çinli yetkililer, yabancı ülkelerden gelen talebin, evlat edinilebilecek çocuk sayısının iki katı oranda olduğunu söylüyor. Son 20 yıl içinde, denizaşırı ülkelerden gelen evlat edinme başvurularında büyük artış olduğu kaydediliyor.


-YURTİÇİNDEN DE EVLAT EDİNMEYE TALEP ARTIŞI VAR-


1970'li yılların sonunda nüfus artışını kontrol etmek amacıyla 'tek çocuk' politikasının uygulandığı Çin'de yaşam standartlarındaki iyileşme, ülke içi evlat edinme başvurularında da bir artışa neden oldu.


İkinci çocuk yapmanın yasak olduğu Çin'deki aileler, bunun yerine bir çocuk evlat edinme hakkına sahip. Çin'de kişi başına düşen milli gelir şimdilerde bin 800 dolara yaklaştı. Büyük şehirlerde yaşayan, aylık bin doların üzerinde maaş alan ve ekonomik durumu iyi olan aileler, ikinci çocuk için son çare olarak evlat edinme yoluna başvuruyor. Çin'de tek çocuk politikasından ve geleneksel olarak erkek çocuk isteyen Çinli ailelerden dolayı, evlat edinilecek çocuklar arasında kız çocuklarının sayısının fazla olduğu söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious