Çin'de Fransa'ya karşı tepki büyüyor

Çin'de Fransa'ya karşı tepki büyüyor  .4303
  • Giriş : 19.04.2008 / 14:35:00

Pekin Olimpiyat Oyunları Meşale Koşusunun Paris ayağı sırasında Tibet'in bağımsızlığı yanlısı Çin karşıtı eylemcilerin gösterileri Çin'de büyük tepki uyandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in orta kesimindeki Vuhan'da düzenlenen yürüyüşe katılanlar, ''Tibet'in bağımsızlığına hayır, Olimpiyat Oyunlarına destek'' ve ''Fransız mallarına hayır'' yazılı pankartlar taşıdı.

Güneydoğudaki Hıfey ve güneybatıdaki Kunming şehirlerinde de benzer protestolar düzenlendi.

Başkent Pekin'deyse alışveriş merkezi Carrefour'da da polis tarafından kısa sürede engellenen bir gösteri girişiminde bulunuldu.

Gösteriye katılan bir kişi yabancı gazetecilere, ''Olimpiyatları desteklemek ve Tibet'in bağımsızlığı yanlısı gösterileri protesto etmek için Çin halkındaki yurtseverlik duygularını uyandırmaya çalıştıklarını'' ifade etti.

Pekin'deki Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup gösterici ''Tibet Çin'in bir parçasıdır'' ve ''Fransa çeneni kapa'' yazılı pankartlar açtı. Polisin, büyükelçiliğin bulunduğu caddeyi iki girişinden de kapatması üzerine kalabalık dağıldı.

Fransız mallarının boykot edilmesi, yönetimin hassasiyetini dikkate alan basın organlarından fazla destek bulamadı. Aralarında ÇKP'nin yayın organı Halkın Günlüğü'nün de bulunduğu bazı gazeteler, Çin-Fransa ticari ilişkilerinin olumsuz etkilenmesi kaygısıyla halka itidalli davranma çağrısı yaptı.

Fransa'nın Çin'deki büyükelçisi Herve Ladsous ise China Daily gazetesinde yer alan açıklamasında, Paris'te meydana gelen olaylardan büyük üzüntü duyduğunu ve meşale koşusu sırasında saldırıya uğrayan engelli atleti ziyaret etmek istediğini belirtti.

Bu arada MSN'deki kullanıcı adlarının yanına kalp işareti ve ''Çin'i seviyorum'' yazısı koyanların sayısının 2.5 milyonu bulduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious