Çin'de grizu patlaması

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Çin'deki iki madende meydana gelen kazalarda 19 işçinin mahsur kaldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkedeki resmi haber ajansı Şinhua'nın haberine göre ilk kaza dün öğleden sonra ülkenin doğusundaki Ciansu eyaletinin Fınçın şehrinde bulunan bir kömür madeninde oluştu. 50 yıllık madende mahsur kalan 7 işçiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

12 kişinin mahsur kaldığı diğer bir kaza ise güneybatıdaki Guicou eyaletinde meydana geldi. Kaza, geçen çarşamba gecesi vardiya değişikliği sırasında bilinmeyen bir nedenle madenin çökmesiyle oluştu. Bouyei-Miao özerk bölgesindeki dağlık bölgede bulunan madenin yıllık 90 bin ton üretim kapasitesine sahip olduğu ve kaçak olarak işletilmediği kaydedildi.

Hemen her gün maden kazalarının meydana geldiği Çin'de mahsur kalan madencilerin genelde kurtarılma şansının çok düşük olduğu belirtiliyor. Resmi rakamlara göre geçen yıl Çin'deki madenlerde oluşan 3 bin 300 patlama, su baskını ve diğer kazalarda yaklaşık 6 bin madenci hayatını kaybetti.

Çin'deki kazaların nedenlerinin yılda yüzde 10'un üzerinde büyüyen ekonomiye paralel olarak artan enerji ihtiyacı ve bundan dolayı da maden sahiplerinin genelde güvenlik şartlarının yeterli olmadığı madenlerde kapasitenin üzerinde hızlı üretim yapmak istemesi olduğu kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious