Çin'de GSYİH 2.56 trilyon dolar

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin'in bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH), 2005'e oranla yüzde 10.5 artışla yıl sonunda 20 trilyon Yuanı (2.56 trilyon dolar) bulacağı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin Devlet Gelişme ve Reform Komitesi Başkanı Ma Kai, Pekin'deki Ulusal Gelişme ve Reform Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ulusal ekonominin bu yıl istikrarlı ve hızlı gelişmeyi koruduğunu söyledi. Ma, konuşmasında, 2006 yılında kent ve kasabalarda yeni istihdam edilenlerin sayısının 10.5 milyonu aşacağı ve GSYİH'nın artmasıyla halkın gelirlerinin de önemli ölçüde artacağını kaydetti.

Ma Kai, Çin'in önümüzdeki yıl makro ekonomi politikasının devamlılığını ve istikrarını koruyarak, zamanında ayarlama önlemlerini iyileştireceğini ve ekonominin pürüzsüz gelişmesini sürdüreceğini ifade etti. Ma, kişi başına düşen milli gelirin de kırsal kesimde yüzde 6, şehirlerde ise yüzde 11 oranında artacağını söyledi. Tüketici fiyat endeksinin ise yüzde 1.3 artacağı kaydedildi.

ÇİN'İN 2007 EKONOMİK HEDEFİ

Öte yandan, dün sona eren Çin merkezî ekonomik çalışmalar toplantısında Çinli liderler, 2007'nin ekonomi politikasını belirledi. Buna göre, Çin, 2007 yılında makro düzenlemeleri güçlendirip iyileştirecek, sağlıklı ve istikrarlı bir mali para politikası uygulamaya devam edecek.

Hedeflere göre ayrıca, ekonomik çalışmaların ağırlığı, büyümede görülen yapısal sorunların çözülmesine aktarılacak. Çinli liderler bu sorunlar arasında esas olarak yatırımlardaki aşırı hızlı artış, ticaret fazlasının büyük olması ve tüketim yetersizliği olduğunu belirtti.

Çin radyosunun haberine göre, toplantıda dış ödeme dengesinin sağlanmasının, makro ekonominin istikrarının korunması için önemli bir görev olarak kabul edilmesine vurgu yapıldı. Şu an bir trilyon ABD dolarıyla, döviz rezervi bakımından dünyada ilk sırada yer alan Çin'in verdiği ticaret fazlası döviz rezervinin hızla artmasına neden oldu. Haberde, döviz rezervinin sürekli artmasının, aşırı yatırıma yol açarak finansal düzenlemelere büyük zorluklar getirdiği de belirtildi. İlk 11 ayda 1 trilyon 593 milyar dolara ulaşan Çin'in dış ticaret hacminin 2010 yılına kadar 2.3 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious