Çin'de iki dilde eğitime başlıyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Çin Eğitim Bakanlığı'nın kararlaştırdığı yeni reform paketi kapsamında ülkedeki üniversitelerde ve kolejlerde iki dilde öğrenim yapılabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu reformların üniversite ve kolej eğitimi kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Buna göre ilk olarak Çin'de yapılan İngilizce 4. ve 6. seviye sınavları(CET4/CET6) internetten yapılabilecek. İkinci olarak ise birçok üniversite dersler iki dilde verilecek. Bu kapsamda bakanlık, üniversiteleri, meşhur profesör ve uzmanları çağırıp üniversite öğrencilerinin İngilizce becerilerini yükseltmelerine yardımcı olması için teşvik edecek.

Üçüncü olarak ise bakanlık, farklı üniversiteler tarafından sunulan ders bilgilerini toplamak için bir veritabanı oluşturacak. Böylece bu bilgiler kullanılarak derslerin kalitesi analiz edilebilecek ve bu bilgiler düzenli olarak yayımlanacak.

Son olarak bakanlık, profesyonel belge almaları için üniversite öğrencilerine 3 bin standart ders verilmesine odaklanacak. İş pazarının ihtiyacı olan kaliteli öğrencilerin oluşturulması için yeni mühendislik, teknoloji ve tıp dersleri verilecek. Yapılacak yeni uygulamayla, öğrenilmesi zor ve uzun zaman alan Çinceden dolayı bu ülkede üniversite eğitimi görmek istemeyen öğrencilerin, rotalarını Çin'e çevireceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious