Çin'de ilk ve ortaöğretimde okuyan binlerce çocuk öldü

Çin'de ilk ve ortaöğretimde okuyan binlerce çocuk öldü.11216
  • Giriş : 15.05.2008 / 06:37:00
  • Güncelleme : 16.05.2008 / 11:06:45

Çin'de hayatını kaybeden çocuklar, Pekin'in tek çocuk politikasına uyan ailelerin geleceğini kararttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'i vuran 7.8'lik deprem felaketinde en fazla hasarı alan ilk ve orta dereceli okullarda hayatını kaybeden çocuklar, Pekin'in tek çocuk politikasına uyan ailelerin geleceğini kararttı.

Merkez üssü Sişuan eyaleti olan depremde başta okullar olmak üzere pek çok kamu binasının zarar görmesi, kamu ihalelerinde dönen rüşvet skandalları ve yetersiz malzemeyle yapılan devlet binalarına ilişkin iddiaları yeniden alevlendirirken, halk felakette kaybettiği çocuklarının yasını tutuyor.

Çingçuan ilçesinde Muyu Ortaokulunda göçük altında kalan öğrencilerden 270'inin öldüğü kesinleşti. 857 öğrenci bulunan okuldan deprem sırasında 139 öğrenci kaçmayı başardı. Çalışmalarını halen sürdüren 600 kişilik kurtarma ekibi şu ana kadar 84 öğrenciyi kurtardı. Enkaz altındaki öğrenci sayısı kesin olarak bilinmiyor.

Hızlı nüfus artışının önüne geçmek için Pekin yönetiminin kabul ettiği tek çocuk politikası, yaşanan felaketin etkilerini bir kat daha artırdı.

Ders saatine denk gelen deprem sırasında yıkılan binalarda yaşamını yitiren öğrenciler, Çin'deki pek çok ailenin tek çocuklarıydı.

Devlet politikası gereği tek çocuk yapan Çinliler, yaşlılık yıllarında kendilerine bakmasını istedikleri çocukları için hayatları boyunca tüm birikimlerini çocuklarının eğitimine harcıyor.

10 MİLYON MAĞDUR

Öte yandan Pekin yönetimi, depremin 10 milyon kişiyi mağdur ettiği tahmininde bulundu.

Depremzedelerin büyük bölümü çadırlarda kalırken, yeterli sığınma, gıda ya da temiz su imkânlarından yoksun durumdalar.

Hükümet halka, kurtarma çalışmaları için gerekli temel malzemelerin bağışlamaları çağrısında bulundu. Hükümet yetkilileri, çekiç, vinç, kürek ve lastik çizme gibi malzemelere çok âcil olarak ihtiyaç duyulduğunu kaydediyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Japonya'dan gelecek uzman arama kurtarma ekiplerine ülkeye giriş izni verileceğini açıkladı. Japonya, Çin'in bu konuda yardımda bulunmasını kabul ettiği ilk ülke.

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere deprem bölgesine 30 bin askerden oluşan takviye birlikler ve 90 adet helikopterin gönderileceği belirtildi.

600 BİN KİŞİ, SEL TEHDİDİ ALTINDA

Bu arada Çinli yetkililer, ülkenin güneybatısını vuran şiddetli depremin ardından 5 bölge ve özerk belediyede 400'den fazla su toplama alanı ve barajda güvenlik riski tespit etti.

Çin devlet televizyonunun bildirdiğine göre, Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu, 5 bölgede 391 su toplama alanında durumun tehlikeli olduğunu bildirdi.

Çin TV'si ayrıca yerel Su Kaynakları Bürosuna dayanarak, pazartesi günkü deprem felaketinin vurduğu Sichuan'ın komşusu Chongqing belediyesinde 19 su toplama alanında risk tespit edildiğini duyurdu.

Hong Kong makamları da 20 uzmandan oluşan bir yardım ekibini deprem bölgesine gönderdi.

Depremde zarar gören Zipingpu Barajı'nın yıkılması halinde, Dujiangyan bölgesinde 600 bin kişinin sel tehlikesi altında kalacağı vurgulanıyor.

Depremde zara gören Zipingpu Barajı, 600 bin insanın yaşamını tehdit ediyor.

TURİSTLER ÇENGDU'YA GETİRİLDİ

Depremde panda koruma ve araştırma merkezinin bulunduğu Wolong bölgesinde mahsur kalan 33 yabancı turist, bu sabah helikopterle eyaletin merkezi Çengdu'ya getirildi. İngiliz, Amerikan ve Fransız vatandaşı olan turistlerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

JAPONYA'DAN YARDIM

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Japonya'nın deprem bölgesine acil müdahale ekibi gönderme teklifinin kabul edildiği belirtildi.

Şinhua haber ajansı, Wencuan ilçesinde depremden sonra dün öğle saatlerine kadar Richter ölçeğiyle 5 büyüklüğünde ve daha büyük 18 sarsıntı yaşandığını, bunların en şiddetlisinin 6,1 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious