Çin'de kapkaça karşı ölüm cezası

  • Giriş : 27.02.2006 / 00:00:00

Çin, kapkaçla mücadelede çözümü içinde ölüm cezasının da bulunduğu çok ağır cezalar getirmekte arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yerel yayımlanan Yangcheng (Yançın) Akşam Haberleri gazetesine göre, Hong Kong sınırında bulunan ve Çin'in her yerinden milyonlarca göçmen işçinin atölyelerde çalışmak için geldiği bu eyaletteki mahkemeler son üç yılda 64 bin motosikletle kapkaç davasında 85 bin kişiyi yargıladı.

Yargılama sonucunda bu sanıkların üçte birine çeşitli cezalar veren mahkemeler bundan böyle yaralanma ve ölümle sonuçlanan motosikletle kapkaç olaylarında ölüm cezası da verebilecek.


KAPKAÇÇILAR KULAK KÜPESİNİ BİLE ÇALIYORLAR


Gazetenin haberinde son derece acımasız olan motosikletli kapkaççıların, cep telefonundan kulak küpesine kadar her şeyi çaldıkları ve toplumda büyük bir korkuya ve nefrete neden olduklarını yazdı.

Durumun ciddiyetinde olan Guangdong Yüksek Mahkemesi ve diğer eyalet yetkilileri, sürekli artış gösteren bu tür acımasız kapkaç olaylarının hafif cezalarla geçiştirilmesi yerine caydırıcı önlemler alınması konusunda öneriler hazırladı.


ÇANTALAR GÖĞÜSLERDE TAŞINIYOR

Eyaletteki insanların çoğu kapkaççılardan korunmak için çantalarını sırtlarında ya da kollarında taşımak yerine göğüslerinde taşımayı tercih ediyor. Eyaletteki toplu taşıma araçlarında halkın hırsızlara ve diğer kapkaç olaylarına karşı nasıl korunmaları gerektiği yönünde çeşitli yazılı ve görüntülü uyarılar yapılıyor.

Eyalet televizyonlarında sık sık çantasını vermek istemeyince motosikletli kapkaççılar tarafından sürüklenen insanların görüntüleri yayınlanıyor. Bu tür olayların güpe gündüz yaşandığı eyalette uzmanlar, ortaya çıkan gelir farkının şehirlerde suçların artmasının başlıca nedenlerinden biri olduğu görüşünü vurguluyor.


TÜRK İŞADAMI DA KAPKAÇÇI KURBANI OLDU

Eyaletteki yerel halk kadar yabancılar da kapkaççılardan nasibini almış durumda. Nitekim eyaletin merkezi ve yılda iki kere Çin İhraç Malları Fuarı'nın düzenlendiği Guangzhou şehrinde yaşayan bir Türk de geçen yıl taksiden indikten sonra elindeki çantasını motosikletli kapkaççılara kaptırmıştı. Olayı polise intikal ettiren Türk iş adamı, ne yazık ki çaldırdığı değerli eşya ve belgelerine bir daha ulaşamadı.


ÇİN'DE YILDA 12 BİN KİŞİ İDAM EDİLİYOR


Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden hukukçu Liu Renwen, insan hakları kuruluşlarına göre yılda 5 bin ile 12 bin arasında idamın yapıldığı Çin'de, ölüm cezası talep edilen davaların artık halka açılacağını söyledi.

Yılda 8 bin civarında kişinin idam edildiği söyleyen Liu, yabancı basına verdiği demecinde bu yılın ikinci yarısından itibaren eyaletlerin yüksek mahkemelerindeki ölüm cezası talep edilen yargılamaların halka açılacağını ifade etti. Liu, kararların daha sağlıklı olması için kapalı oturumlardan vazgeçildiğini de bildirdi.

Çin'de ölüm cezaları enseye kurşun sıkarak veya iğne yapılarak uygulanıyor. Ülkede her yıl kaç kişinin idam edildiği ise bir devlet sırrı olarak kalıyor.


SON TEMYİZ HAKKI YENİDEN YÜKSEK MAHKEMEYE VERİLİYOR


Konuşmasına yüksek mahkemelerin ölüm cezalarında son temyiz hakkını ne zaman alacaklarına dair net bir tarihin olmadığı şeklinde devam eden hukukçu Liu, yerel hükümetlerin kamu güvenliğinin kontrolü için bu yetkiyi ellerinde tutmak istediklerini söyledi.

Öte yandan Çin'deki uzmanlar, yeni uygulamayla üç çeşit mahkeme bulunan Çin'deki yüksek mahkemelerde ölüm cezalarının yüzde 30 azalabileceğine dikkat çekiyor.

Çin'de yüksek mahkemelerin davalara yeniden bakma yetkisi 1980'lerde suçlarla mücadele kampanyası zamanında alınmıştı. Fakat hukuk fakültesi mezunu bile olmayan yargıçların baktığı bazı yerel mahkemelerdeki davalar zaman zaman keyfi cezalarla sonuçlanıyordu.

Çin basınında yer alan haberlerde idam edilen bir kasabın öldürdüğü sanılan garsonun daha sonra yaşadığının anlaşılması olayı ile yine 11 yıl hapis yatan birinin öldürdüğü iddia edilen eşinin hayatta olduğunun ve hatta bir başkasıyla evli olduğunun anlaşılması olayları Çin'deki halkın Çin hukuk sistemine yönelik tepkilerine neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious