Çin'de kar hayatı felç etti: En az 50 ölü

Çin'de kar hayatı felç etti: En az 50 ölü.18971
  • Giriş : 30.01.2008 / 17:16:00
  • Güncelleme : 30.01.2008 / 17:30:01

Yarımyüzyılın en şiddetli kışını yaşayan Çin'in bazı bölgelerinde halk kara kışa teslim oldu. Olumsuz hava şartları nedeniyle 50 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Hunan eyaletinin Changsha garında kardan kapanan yollardan dolayı istasyonlarda bekleyen halktan özür diledi. Zorluklarla mücadele için 460 bin asker seferber edildi. Ülkenin orta ve doğu kesimlerindeki 14 eyaleti etkisi altına alan kar ve fırtınadan dolayı 80 milyon kişi olumsuz etkilendi.

Resmi Xinhua haber ajansı, gıda ve elektrik sıkıntısı yaşanan yerlere hükümetin 150 bin asker ile 303 bin paramiliter birlik gönderdiğini duyurdu.

Kar, soğuk ve fırtına birçok tren ve uçak seferlerini iptal ettirirken, kışın şiddetli hissedildiği yerlerde hayat felç oldu. Olumsuz hava şartları bazı bölgelerde gıda ve kömür sıkıntısıyla elektrik kesintisine neden oldu. Fırtınadan dolayı çok sayıda ev yıkıldı.

Kapanan yollarda 1 milyondan fazla polisin görev yaptığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı da 14 bin sağlık görevlisini yollarda mahsur kalanların tedavisi için seferber etti.

Kötü hava koşullarından dolayı 1.3 milyar nüfuslu Çin'deki 30 milyon kişi elektriksiz kaldı.

YÜZBİNLERCE KİŞİ İSTASYONLARDA MAHSUR

Yaklaşık iki haftadır ülkeyi etkileyen kar yağışından dolayı kapanan yollar en çok geleneksel Çin yeni yılı dolayısıyla memleketlerine dönen yolcuları etkiledi. Bu bayramdan dolayı yaklaşık 180 milyon kişi trenle seyahat edecekti ancak sadece güneydeki Guangcou istasyonunda 500 bin kişi iptal edilen seferlerden dolayı dün mahsur kaldı.

Bugün 470 bin kişi de demiryolu ile memleketlerine gitmekten vazgeçerken, 200 bin kişi ise geçici barınaklarda bekliyor. Çinli meteoroloji yetkilileri, ülkenin güneyinde kar yağışının süreceğini ve havanın daha da soğuyacağı uyarısında bulundu.

ENFLASYON ARTACAK

Karın etkilediği 11 eyaletteki bazı yerlerde sebze fiyatlarının 2-3 kat arttığı ve kapanan yollardan dolayı gıda sevkıyatının yapılamadığı kaydedildi.

Uzmanlar bu durumun ülkedeki enflasyonun artmasına neden olacağını söyledi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious