Çin'de kuduz alarmı

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Kuduz salgını ilk 9 ayda Çin'de 2 binden fazla kişinin ölümüne neden olurken, kuduzun son 5 ay içinde Çin'de en bulaşıcı hastalık olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl ülkenin güneybatısındaki Çındu (Chengdu)'da 17 kişi kuduz dan ölürken, başkent Pekin'de başı boş köpeklerin kontrol altına alınması için çalışma başlatıldı. Köpeklerin Çin'de halkı çok rahatsız ettiği ve polisin halktan binlerce şikayet telefonu aldığı kaydedildi.

Çin radyosunun haberine göre, Çin'de sadece eylül ayında kuduzdan 318 kişi öldü ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 arttı. Resmi verilerine göre, ülkede bu yılın ilk 9 ayında kuduz ölümleri yüzde 26,69 artarak 2254'e ulaştı. 2004 yılında Çin'de 2bin 660 kişi kuduzdan ölmüştü.

-50 BİN KÖPEK İTLAF EDİLDİ-

Bu arada Çin, sokaklarda başıboş dolaşan 50 bin köpeği geçen aylarda itlaf etmişti. Kuduz hastalığından üç kişi öldüğü için ülkenin güneybatısındaki Yunnan bölgesinde bulunan Mouding kasabasında 50 bin köpek sopalarla dövülerek öldürülmüştü. Yunnan'da bu yıl 360 kişiye köpek saldırmış ve üçü kuduz sonucu ölmüştü. Çinli yetkililer, insanlara kendi köpeklerini öldürmeleri için 5 yuan (yaklaşık 1 YTL) önermiş, bunu kabul etmeyenlerin köpeklerine ölüm timleri el koymuştu.

500 bin köpeğin bulunduğu doğudaki Jining kentinde de sekiz ayda 16 kişinin kuduzdan ölmesinden sonra kuduz ölümlerinin görüldüğü bölgeleri içine alan beş kilometre çaplı alanda bulunan bütün köpekler dövülerek öldürülmüştü. Çin'de her yıl 2000 civarında insan kuduz hastalığından hayatını kaybediyor. Ülkede bulunan köpeklerin sadece yüzde 3'ü kuduz hastalığına karşı aşılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious