Çin'de kuş gribi oğuldan babaya geçti

  • Giriş : 10.01.2008 / 14:11:00
  • Güncelleme : 10.01.2008 / 14:22:30

Çinli yetkililer, ülkede son olarak görülen kuş gribi vakasıyla ilgili olarak, hastalığa yakalanan babanın, virüsü ölen oğlundan kaptığı, ancak virüsün mutasyona uğramadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

(CİHAN)

Devlet medyasından Çin Günlüğü gazetesinin haberinde, ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde kuş gribine yakalnan 52 yaşındaki bir babanın, bu hastalığı kuş gribi olan oğlundan kaptığı kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeterli fırsatlar verildiği takdirde virüsün hastalıklara yol açabileceğini, virüsün değişime uğrayarak bulaşıcı ve insandan insana geçebileceği uyarısında bulunmuştu. Bu değişimin de global bir salgına neden olabileceği vurgulanmıştı.

Ancak Çin'deki bu vakanın her ne kadar görünüşte bir kişiden diğer bir kişiye geçtiği söylense de tam olarak bu vakanın insandan insana geçen bir profil çizmediği, kafa karışıklığına neden olan bazı durumlar bulunduğu ifade edildi.

Çin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Mao Qun'an, vakayla ilgili olarak, ''Bu vaka insandan insana geçen biyolojik özellikler göstermiyor.'' dedi. Sözcü, epidemolojik araştırmanın babanın virüsü oğluyla yakın temas nedeniyle kaptığını gösterdiğini dile getirdi.

Vaka, eyaletin merkezi Nanjing şehrinde bir babanın, kuş gribinden 2 Aralık'ta ölen Lu (24) ismindeki oğlunun ölmesinin ardından H5N1 kuş gribi virüsünü kapmasıyla oluşmuştu. Sözcü Mao, babanın iyilişetiğini belirtti.

Çin'de 2003'ten beri 27 kişide kuş gribi görülmüş, bunlardan 17'si ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious