Çin'de kutlamaların kanlı yüzü

Çin'de kutlamaların kanlı yüzü.7528
  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Çinlilerin geleneksel olarak kutladığı yeni yılda yapılan havai fişek gösterilerinde ölenler ve yaralananlar oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çinliler, kötü ruhları korkutup, kötülükleri kovmak için Bahar Bayramı olarak da adlandırdıkları yeni yılı havai fişek atarak karşılıyor ve bunun yeni yılda şans getireceğine inanıyor. Pekin'de cumartesi gecesi başlayan ve şu ana kadar özellikle akşamları yoğunlaşan havai fişek ve çatapat patlamalarında 270 kişinin yaralandığı belirtildi. Bu patlamaların ayrıca 249 tutuşma olayına neden olduğu açıklandı. Bu arada bu yıl Pekin'de 560 milyon standartlara uymayan havai fişeğin imha edildiği ve bu sayının geçen yılın dört katı olduğu ifade edildi. Kutlamalar bir hafta sürecek.

Kazalara yol açtığı ve çevreye zarar verdiği gerekçesiyle Pekin'de havai fişek atmak 1993 yılında yasaklanmış ve 12 yıl süren bu yasak 2005 yılında halktan gelen baskılar sonucu hükümet tarafından kaldırılmıştı.

Yılbaşı gecesi başkentte 480 bin güvenlik mensubu görev yapmıştı. Çinlilerin vazgeçemediği yılbaşı gösterilerinin ardından sokaklar havai fişek ve çatapatlardan dolayı kâğıt çöpüne dönerken, bu çöpleri toplamak için 20 bin kişi çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious