Çin'de madende mahsur kalan 181 işçiden ümit kesildi

  • Giriş : 19.08.2007 / 22:47:00

Çin'de iki gün önce iki kömür madenini su basması sonucu mahsur kalan 181 işçiden ümit kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, ülkenin doğusundaki Shandong eyaletinde bulunan Wen nehrinin taşması sonucu bir madende 172, yakındaki diğer bir madende de mahsur kalan 9 madencinin sağ kalma şanslarının çok zayıf olduğunu söyledi.

Madende mahsur kalan işçilerin ailelerinden yaklaşık 60 kişi yetkililerin kurtarma çalışmalarını durdurması, bu konuda herhangi bir bilgi verilmemesi ve madenlerde mahsur kalanların listelerinin açıklanmaması nedeniyle madeni işleten şirketin bulunduğu binada yetkililerle çatıştı.

Eyalet yetkilileri ise dün itibariyle madenlerden birindeki suyun yüksekliğinin 20 metre olduğunu söyledi. 172 kişinin mahsur kaldığı madenin 860 metre derinlikte olduğunu anlatan yetkililer, madencilerden 150'sinin yerin çok altında olduğu açıkladı. Kurtarma çalışmalarının yapılabilmesi için madenlerdeki suyun boşaltılması gerekiyor.

Herşeye rağmen kurtarma çalışmalarının süreceği belirtilirken, mahsur kalan işçilerin sağ kalma şanslarının olmadığı kaydediliyor. Çin'in en ölümcül maden kazası, 214 kişinin öldüğü 14 Şubat 2005'te doğudaki Liaoning eyaletinde bulunan Sunjiawan kömür madenindeki grizu patlamasıydı. Enerjisinin yüzde 70'ini kömürden elde eden Çin'de yılda yaklaşık 5 bin kişi maden kazalarında hayatını kaybediyor. Bağımsız kaynaklar ise çoğu maden kazasının saklandığı için gerçek ölü rakamının 20 bin civarında olduğunu savunuyor.

Öte yandan, Çin'i vuran Sepat tayfununda ölenlerin sayısının 15'e yükseldiği bildirildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious