Çin'de magazin dergisi ülkeyi ayağa kaldırdı

Çin'de magazin dergisi ülkeyi ayağa kaldırdı.13641
  • Giriş : 22.05.2008 / 02:22:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 13:44:23

Çin'de yayın yapan magazin dergisi son sayısında öyle bir şey yaptı ki...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin'de bir dergi, ülkeyi harab eden depremle ilgili özel sayısında, enkaz arasında poz veren 'seksi' kadın fotoğrafları kullanınca hükümetin hışmına uğradı.

Resmi haber ajansı Şinhua'nın bildirdiğine göre New Travel Weekly adlı mütevazı magazin dergisi, son sayısını, Çin'in Sichuan eyaletini yerlebir eden depreme ayırdı.

Pazartesi günü Çin'in güneybatısındaki Çongking kentinde bayilere dağıtılan dergide, yıkıntılar arasında poz veren modellerin fotoğrafları yer aldı.

Ülkede yaşanan büyük trajediye saygısızlık olarak yorumlanan fotoğraflar halkın tepkisini çekerken, resmi makamlar da harekete geçerek derginin yayınını durdurma kararı aldı. Yapılan açıklamada, derginin 'propaganda disiplinini ciddi biçimde ihlal ettiği ve toplumsal ahlak kurallarının dışına çıktığı' ifade edildi.

Dergiyi yayınlayan şirketten yapılan açıklamada ise derginin yayın yönetmeni, editör ve yardımcı editörünün kovulduğu belirtilerek, bu kişilerin hatasının bütün bir kuruma mal edilmemesi istendi.

Çin'de 50 binden fazla insanın ölümüne yol açan depremin ardından ulusal yas ilan edilmiş, bu çerçevede televizyonlardaki bütün eğlence programları geçici olarak durdurulmuştu. Sinemalar, karaoke barlar ve diğer eğlence mekanlarının da kapalı olduğu bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious