Çin'de olanlar, etnik bölücü faaliyet!

Çin'de olanlar, etnik bölücü faaliyet!.17751
  • Giriş : 07.07.2009 / 11:02:00

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Nur Bekri, Urumçi'deki olayların, "yurt dışındaki güçler tarafından kışkırtılan ve yurt içindeki güçlerce uygulanan planlı ve organize bir şiddet olayı" olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nur Bekri'ye göre etnik bölücü faaliyet!

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre Bekri, televizyonda yaptığı konuşmada, "Bölücü güçlerce kışkırtılan saldırıların bütün etnik gruplara mensup halk tarafından nefretle kınandığını ve bölücü faaliyetlerin kesinlikle başarısızlığa uğrayacağını" ifade etti.

"Etnik ayrımcılık faaliyetlerine yıllardır kararlılıkla karşı çıktıklarını" söyleyen Bekri, "Sincan'da bütün etnik gruplara mensup halkın barış içinde birlikte yaşadığını" belirtti.

Bekri, "Bütün milliyetlerin bir arada çalışarak refah ve gelişme için çaba harcadığı huzur ortamının korunması, uyumlu ve istikrarlı siyasi duruma daha fazla değer verilmesi gerektiğini" ifade etti.

Ajans, önceki haberlerinde ölü sayısının 156 olduğunu duyurmuştu.

Çin Komünist Partisi Sincan Komitesi üyesi ve Bölge Hükümeti Tanıtım Müdürü Li Yi de yaptığı açıklamada, ölenlerden 129'unun erkek ve 27'sinin kadın olduğunu bildirdi. Yaralı sayısının ise 1080 kişi oldu kaydedildi.

Yerel kamu güvenliği birimleri, olaya katılan, 1379'u erkek ve 55'i kadın olmak üzere toplam 1434 şüpheliyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*