Çin'de olimpiyatlar sırasında evlilik patlaması yaşanacak

Çin'de olimpiyatlar sırasında evlilik patlaması yaşanacak.28524
  • Giriş : 27.01.2008 / 13:26:00

Önemli ve uğurlu saydıkları günlerde evlenmeyi adet edinen Çinliler, ''yeni Çin'in vitrini'' olarak görülen 2008 Pekin Olimpiyatları'nda evlenmeyi planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pekin Belediyesi yetkilileri, olimpiyatların açılış günü olan 8 Ağustos 2008'de çok sayıda evlenme töreni beklendiğini açıkladı.

Çinlilere göre 8 sayısı zenginlik ve şansı ifade ediyor. Bundan dolayı Çinliler, evlililik gününün olimpiyatların açılış günü olan 8 Ağustos'ta yapılmasını, hem şans getirmesi hem de önemli bir hatıra olması yönünden değelendiriyor.

Ancak ülkede evlilik kayıtlarını denetleyen Çin Sivil İşler Bakanlığı'nın bu tarihte kapalı olacağı söylentileri de var.

Devlet medyasından Xinhua ajansına konuşan şehir sözcüsü Guo Xusheng, uzun zamandan beri söz konusu tarihte evlenecek çiftler için hazırlandıklarını söyledi. Guo, bu çiftlerin şimdiden internet üzerinden başvuru yapmalarını tavsiye ederken, belirtilen tarihte her hangi bir sınırlama olmayacağını dile getirdi.

Olimpiyatlar 8 Ağustos cuma akşamı saat 8'de başlayacak. Sadece Pekin'de yaklaşık 3 bin 400 çiftin bu tarihte evlenmek için kayıt yaptırdığı, bir çoğunun da kayıt için geceyi sırada geçirdiği belirtiliyor.

8 Ağustos 2007'de Pekin'de 10 binin üzerindeki çifte toplu düğün yapılması planlanmış ancak bu tören iptal edilmişti.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious