Çin'de ölü sayısı 41 bin 353'e yükseldi

Çin'de ölü sayısı 41 bin 353'e yükseldi.19646
  • Giriş : 21.05.2008 / 13:53:00

Çin'in Sichuan eyaletinde meydana gelen depremde ölü sayısı 41 bin 353'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin Devlet Konseyi basın bürosundan yapılan açıklamada, bugün itibariyle yaralı sayısının 274 bin 683 ve kayıp sayısının da 32 bin 666 olarak belirlendiği ifade edildi.

Bu arada, Devlet Konseyinin internet sitesinde yer alan açıklamada, deprem bölgesine yollanan yardımları yerinde kullanmayan veya dağıtımını geciktiren yetkililerin en ağır şekilde cezalandırılacağı ifade edildi.

Devlet Konseyi basın bürosu tarafından düzenlenen basın toplantısında, yetkililer, yapılan bağışların ve kurtarma çalışmalarının şeffaflığıyla ilgili soruları yanıtlarken, nereden yardım geldiğini ve nerede kullanıldığını kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti.

Basın toplantısında konuşan Yurttaşlık İşleri Bakan Yardımcısı Can Li, yardım ve kurtarma çalışmalarını kendi Bakanlığıyla Maliye Bakanlığı ve Ulusal Saymanlık Bürosunun birlikte denetleyeceğini söyledi, Bakanlığın felaketlerle mücadele birimi yetkilisi de bu sürecin basına açık olacağını belirtti.

Son depremde 6 bin 898 okul binasının yıkılması, inşaat sektöründe yolsuzluk olup olmadığını gündeme getirmişti.

Devlet Konseyi, toplanan yardımların 2,29 milyar ABD Doları’nı bulduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler tarafından verilen 8 milyon Amerikan Doları tutarındaki yardımın teslim töreninde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vang Yi de tüm uluslararası yardımlara açık olduklarını, yardımları kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Depremde devlet işletmelerinin gördüğü zararın 4 milyar 290 milyon Amerikan Doları civarında olduğu bildirildi.

Öte yandan, Çin Sismoloji Ofisi tarafından verilen bilgiye göre, depremden sonra Richter ölçeğiyle 4 büyüklüğünde ve daha şiddetli 162 artçı sarsıntı meydana geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious