Çin'de ölü sinek bile para ediyor

  • Giriş : 11.07.2007 / 17:17:00

Çin'in batısındaki bir şehir yönetimi, halk sağlığını korumak ve salgın hastalıkların yayılmasını engellemek için ölü sinek getirenlere para dağıtıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Henan Business News gazetesinin haberine göre, Luoyang şehrindeki Xigong şehri yöneticileri, haşerelerin neden olduğu hastalıkları önlemek için sinek başına 3 penny vermeye başladı.

Xigong idari direktörü Hu Guisheng, "İnsanlara çevreyi temizlemeye yardım ettikleri için para vermeyi, onları çevreyi kirlettikleri için cezalandırmaktan daha etkili bir yol olarak düşündük. Her gün şehrimize bağlı 6 ilçeden 2 bin'in üzerinde ölü sinek toplanıyor. Günde 90 dolardan fazla ödeme yapıyoruz" dedi.

Haberde, yerel halkın daha fazla sinek bulabilmek için çöp kutularını karıştırdığı, bunu yapmaya utananların ise evlerinde ve kırsal alanlarda sinek topladığı ifade edildi. Uygulamayı şiddetle eleştiren Henan eyaletindeki sivil toplum örgütleri ise, insanları sağlıksız koşullarda sinek toplamaya çağıran belediye yetkililerinin, tembellik yaparak para ödemek yerine, kendilerinin temizlik yapmaları gerektiğini vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious