Çin'de saatler 14.28'de durdu

Çin'de saatler 14.28'de durdu.4923
  • Giriş : 12.05.2009 / 17:46:00

Çin, tarihinin en büyük depremlerinden birini bugün düzenlenen törenlerle andı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


12 Mayıs 2008'de merkez üssü Sichuan eyaletinin Wenchuan ilçesinde meydana gelen 8,0 büyüklüğündeki depremde ölen yaklaşık 87 bin kişi için gözyaşı döküldü. Wenchuan ilçesine bağlı Yinxiu kasabasındaki törene Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'ın da aralarında bulunduğu hükümet ve Komünist Parti liderleri, asker, öğrenci, doktor, kurtarma görevlileri ile yabancı ülkelerin misyon şefleri katıldı. Depremin meydana geldiği saat olan 14.28 göstergeli ve beyaz renkli sembolik saatin önünde konuşan Cumhurbaşkanı Hu, depremin verdiği acıları ve ölenleri unutmadıklarını belirterek, deprem taziyelerini sundu.

Yinxiu kasabasında depremde yıkılan bir ortaokul enkazının bahçesinde düzenlenen anma töreninde depremin oluştuğu an olan 14.28'de, depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tören, Çin medyası tarafından naklen verildi.

Tören, Çinli liderler ile aralarında Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli'nin de bulunduğu davetlilerin, enkazın önündeki anıtın önüne birer kasımpatı çiçeği koymalarıyla sona erdi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Hu, tören için gelen yabancı misyon şeflerini dün gece kabul ederek, yapılan yardımlardan ötürü kendilerine teşekkür etti.

Depremde 5 bin 335'i öğrenci olmak üzere 68 bin 712 kişi ölürken, 17 bin 921 kişi de kayboldu. 5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremden sonra 15.75 milyar yuan (2 milyar 310 milyon dolar) bağış toplanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*