Çin'de salgın: 26 ölü

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Çin'de sivrisineklerden kaynaklanan "Ansefalit B" salgınında ölenlerin sayısı 26'ya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'de, iltihabıyla kendini gösteren ve ülkenin kuzeyindeki Şanşi eyaletin görülen hastalıktan dolayı 7 kişinin daha öldüğü ve ölü sayısının şu ana kadar 26'ya yükseldiği belirtildi. Yetkililer, salgının görüldüğü yerlerde acil önlem aldıklarını ve salgının kontrol altında olduğunu söyledi.

Eyalette 1 Ocak 2006'dan itibaren toplam 186 kişide söz konusu salgın görülürken, salgının görülme oranının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 27.40 artış gösterdiği kaydedildi.

Eyalet Sağlık Bürosu, salgının görüldüğü yüzde 82'lik kesimin çocuklar ve kırsal kesimde yaşayan kişiler olduğunu açıkladı. Salgının genelde temmuz, ağustos ve eylül aylarında görüldüğüne dikkat çeken eyalet yetkilileri, salgının 10 yaşın altındaki çocuklara bulaşmasının daha kolay olduğunu ifade etti.

Hastalığa yakalananlarda ilk olarak beyin iltihabı görüldüğünü ve yüzde 60'ın üzerinde ölüm vakaları yaşandığı, hastalıktan kurtulan yüzde 30'a yakın kişide ise merkezi sinir sisteminde kalıcı hasarın oluştuğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ne göre Asya'da her yıl 50 bin "Ansefalit B" vakası görülürken, bunun 15 bini ölümle sonuçlanıyor. Birçoğunda ise kalıcı sakatlık oluşuyor.

Çin Sağlık Bakanlığı geçen Pazartesi Şanşi eyaletinin Yünçın kentinde 19 kişinin bu salgından dolayı ölmesinin ardından bu hafta ülkenin genelinde koruyucu önlemlerin alınmasını istemişti. Bakanlık halkın geceleyin açık havada uyumaması, canlı hayvanların yaşadıkları yerlerin sivrisineklerden arındırılması için sıkı kontrol edilmesi ve halkın uyurken, cibinlik gibi sivrisineklerden koruyucu maddeleri kullanması çağrısında bulundu. Sivrisinek ısırmasından sonra ateş, baş ağrısı, kusma ve uyuklama problemi yaşayanların hemen hastaneye başvurmaları gerektiği açıklandı.

Ansefalit B salgınının kontrolü için aşının önemine dikkat çeken yetkililer, salgının görüldüğü yerlerde eyaletlerin halka aşı temininde bulunması gerektiğini söyledi.

Söz konusu salgın Şanşi'de 13 temmuz'da baş göstermişti. Çin, en büyük Ansefalit B salgınına 1960 ve 1970 yıllarda yakalanmış ve ülke genelinde aşılama kampanyası başlatılmıştı.

Çin'de her yıl 5 bin ila 10 bin arasında Ansefalit B vakası görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious