Çin'de salgın hastalık

Çin'de salgın hastalık.18303
  • Giriş : 06.05.2008 / 14:10:00

Çin'de 26 çocuğun ölümüne yol açan el, ayak ve ağız hastalığının (HFMD) bulaştığı kişi sayısı ülke çapında 11 bin 905'i buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pekin Haberleri gazetesi, başkent Pekin'de çoğu 5 yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 1482 HFMD vakası görüldüğünü bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Çin Gang, haftalık olağan basın toplantısında, "Çin hükümetinin son virüs salgınına büyük önem verdiğini ve virüsün yayılmasının önlenmesi için etkili önlemler aldığını" belirtti.

HFMD, Çin'de özellikle çocuklarda sık görülüyor. Ancak son salgında EV71 adı verilen bağırsak virüsü ülkenin doğusundaki Anhui eyaletinde çocuk ölümlerine yol açtı. 26 ölüm vakasından en az ikisi ise güneydeki Guangdong eyaletinde meydana geldi. Bu ölümlerden 25'inin EV71'den kaynaklandığı teyit edildi. EV71 adlı virüs yüksek ateş, felç ve menenjite yol açıyor.

Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak Pekin'deki HFMD vakalarının EV71 ile ilişkili olup olmadığı henüz kesinlik kazanmadı.

Pekin'deki sağlık birimleri HFDM görülen bir çocuğun okula gitmemesi, bir sınıfta en az üç çocukta aynı belirtiler görülmesi üzerine derslere ara verilmesi uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious