Çin'de sel 36 can daha aldı

Çin'de sel 36 can daha aldı.15377
  • Giriş : 20.06.2007 / 14:28:00

Fırtınadan kaynaklanan sel ve toprak kaymaları, 36 kişinin daha ölümüne ve 13 kişinin kaybolmasına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'in güneybatısını etkisi altına alan yoğun yağış ve fırtınadan kaynaklanan sel ve toprak kaymaları, 36 kişinin daha ölümüne ve 13 kişinin kaybolmasına yol açtı.

Çin Yurttaşlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, seller ve toprak kaymaları nedeniyle 292 bin kişi evlerini boşaltmak zorunda kaldı ve 17 bin ev çöktü.

Sel ve yağışlardan en çok etkilenen bölgelerin Çongçing şehri ile Sichuan, Guicou ve Hubey eyaletlerinin olduğu kaydedilen açıklamada, felaketlerin buralarda yaşayan 8 milyon 700 bin kişinin yaşamını olumsuz etkilediği belirtildi.

44 bin hektar ekili alanın sular altında kaldığı ve doğrudan ekonomik kaybın 118 milyon dolar olduğu bildirildi.

Uzmanlar Mayıs ayında yaptıkları açıklamalarda, Yangçe nehrinde bu yıl meydana gelebilecek taşmaların, 3 binden fazla insanın hayatını kaybettiği 1998 yılından bu yana en ciddi boyuta ulaşabileceği uyarısını yapmışlardı.

Mayıs ve eylül ayları arası Çin'de sel mevsimi olarak biliniyor. Tayfun, fırtına ve seller Çin'in nüfusun yoğun olduğu bölgelerini vurarak çok sayıda kişinin ölümüne neden oluyor.

Resmi makamlar tarafından geçen hafta sonu yapılan açıklamada, bu yıl meydana gelen sellerde 128 kişinin öldüğü, 24 kişinin kaybolduğu kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious