Çin'de son 11 yılın en yüksek enflasyonu

Çin'de son 11 yılın en yüksek enflasyonu  	.4303
  • Giriş : 19.02.2008 / 10:28:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 10:29:34

Çin'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak ayında yüzde 7.1 arttı. Bu, Çin'de 1997 yılından bu yana görülen en yüksek enflasyon oranı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'de en son Aralık 1996'da yüzde 7.0 oranında enflasyon görülmüştü.

Çin Bankası (Bank of China) tarafından daha önce yapılan tahminlerde, Ocak ayında yüzde 7.5 veya daha yüksek enflasyon beklentisi ifade edilmişti.

Devlet İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine oranla 18.2, tahıl fiyatları 5.7 ve yemeklik yağ fiyatları yüzde 37.1 arttı.

Çin'de geçen yılın ikinci yarısında TÜFE'deki artışın başlıca unsuru olarak görülen domuz etinin fiyatı ise Ocak ayında yüzde 58.8 arttı.

Çinli ekonomistler, enflasyondaki artışın gerekçesi konusunda farklı görüşler ileri sürdü. Devlet İstatistik Bürosu Başekonomisti Yao Cingyüen, bir süre önce ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşanan son 50 yılın en ciddi kar felaketini enflasyonun başlıca unsurları arasında gösterirken, Pekin Üniversitesi'nde Prof. Song Guoçing ise kar felaketinin Ocak ayındaki enflasyona etkisinin sınırlı olduğunu ve kar felaketinin etkisinin uzun vadede görüleceğini kaydetti.

Song, Şinhua haber ajansı tarafından yayınlanan yorumunda, enflasyonun gerekçesi olarak yükselen para arzını gösterdi. Çinli ekonomist, faiz oranlarını artırma dahil alınan önlemlerin yetersiz kaldığını öne sürdü. Song, Çin'in ticaret fazlasındaki artışın yavaşlamasına rağmen, sıcak para akışının sürdüğüne ve daha çok hisse senetleriyle borsaya yöneldiğine dikkati çekerek, para tedariki hesaplanırken bu unsurun göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious