Çin'de son 50 yılın en yoğun kar yağışı

Çin'de son 50 yılın en yoğun kar yağışı.25347
  • Giriş : 02.02.2008 / 17:53:00

Olumsuz hava şartlarının verdiği doğrudan ekonomik kaybın şu ana kadar 7.5 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son 50 yılın en yoğun ve şiddetli kar yağışlarını yaşayan Çin'in orta, doğu ve güney bölgelerinde en az 60 kişi ölürken, yeni bir soğuk ve kar dalgası bölgeyi etkisi altına aldı.

Yetkililer 17 eyalet ver bölgeyi etkisi altına alan ve yaklaşık 115 milyon kişinin yaşamını olumsuz etkileyen yoğun kar yağışında çok sayıda evin yıkıldığı, yolların kapandığı, elektriklerin kesildiği ve ulaşımın durduğunu açıkladı.

Kar yağışı, buzlanma ve tipi nedeniyle kapanan yollardan dolayı yüz binlerce kişi istasyonlarda mahsur durumda bekliyor. Özellikle güneydeki Guangzhou şehrinde pazartesi gününden bu yana bekleyen yaklaşık 700 bin kişiden yarısı seferlerin normale dönmesiyle trenlerle memleketlerine gönderildi.

Yaklaşık 3 haftadır ülkeyi etkileyen kar yağışından önce demiryolu yetkilileri geleneksel Çin yeni yılından dolayı yaklaşık 180 milyon kişinin trenle seyahat edeceğini açıklamıştı. Çin yeni yılından dolayı evlerine gitmek isteyenlerin çoğunluğunu, işçiler, çiftçiler ve örenciler oluşturuyor. Demiryolu ulaşımı ucuz olduğu için de eve dönüşlerde genelde trenler tercih ediliyor.

EKONOMİK ZARAR 7.5 MİLYAR DOLAR

Yetkililer , kardan kapanan havaalanların seferlere başladığını söyledi ancak bugün yeniden başlayan kardan dolayı iptaller yaşanıyor. 6 binden fazla uçak seferinin iptal olduğu havaalanlarında bekleyen yolcuların gönderilmesi ise diğer bir problem.

Çin Sivil İşler Bakanlığı bugün olumsuz hava şartlarının verdiği doğrudan ekonomik kaybın şu an kadar 7.5 milyar dolar olduğunu açıkladı. Felaketten etkilenen bölgelerde 1 milyon polis, 14 bin sağlık ekibi ve ülkedeki 2.3 milyon askerin 250'bini görev yapıyor. Hükümet ayrıca bunun yanında 772 bin milis ve yedek asker kuvvetlerini de bu çalışmalara takviye gönderiyor. Kışla mücadele için 100'den fazla uçak ve helikopter de yedekte bekletiliyor. Yetkililer herkesi evlerine ulaştırmak için ellerinden geleni yapacağını söyledi.

Olası sosyal sorunlara karşı vatandaşlarını, hükümetin durumu kontrol altına almak için yeterince çaba harcadığına ikna etmeye çabalayan Çin yönetimi, durumu kontrol altına almaya çalışan görevlileri överken, karla mücadele sırasında ölen 6 görevliyi ise "devrim şehitleri" olarak ilan etti. Bu arada Çin Başbakanı Wen Jiabao, geçen gün garda bekleyen binlerce kişiye yaptığı konuşmada, yaşanan aksaklıktan dolayı özür diledi. Ülkedeki öncelikli görevin elektrik tedarikini güvence altına almak ve ulaşımla haberleşmeyi sağlamak olduğu söyleniyor.

FİYATLAR İKİYE KATLANDI

Kış nedeniyle sebze ve bazı gıda fiyatlarında yüzde 20 ila yüzde 150 artışlar meydana geldi. Halk kardan etkilenen bölgelerde içme suyu ve gıda sıkıntısı çekiyor.

Kardan dolayı irtibatı kaybolan yerleşim yerlerinde net olarak kaç kişinin öldüğü yada yaralandığı bilinmiyor. Yetkililer şu ana kadar 60 kişinin öldüğünü açıkladı. Bunlardan 38'i evlerin yıkılması ve boğulmadan dolayı hayatını kaybetti.

Çin borsası da çetin kış şartlarının olumsuz etkisi nedeniyle bugün yüzde 1.43 düşerken, bunun ülke ekonomisine etkisinin kısa süreli olacağı bildirildi. Yetkililer kar yağışının 1 hafta daha süreceğini açıkladı.

30 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ELEKTRİKSİZ KALDI

Karda etkilenen yerleşim yerlerindeki yaklaşık 30 milyondan fazla kişinin elektriksiz kaldığı kaydedildi. Hükümet kötü hava koşullarından kaynaklanan doğal afetle mücadele çalışmalarına 20 milyon dolar ek bütçe ile kara kıştan etkilenen çiftçilere 700 milyon dolar yardım fonu ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious