Çin'de yeni 'domuz gribi' vakası

Çin'de yeni 'domuz gribi' vakası.13479
  • Giriş : 17.05.2009 / 09:37:00

Çin sağlık Bakanlığı, başkent Pekin'de, doğrulanan bir domuz gribi vakası tespit edildiğini açıkladı. Çin'deki vaka sayısı 3'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlık, Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada, domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsünün ABD'de öğrenim gören 18 yaşındaki bayan Çinli öğrencinin Pekin'e geldiğinde tespit edildiğini, böylelikle ana kıta Çin'de görülen kesinleşmiş domuz gribi sayısının 3'e yükseldiğini bildirdi. Daha önce şüpheli vaka olarak belirtilen Liu soyadlı hastanın sağlık durumunun normal olduğu kaydedildi.

Liu'un ABD'nin Continental Airline'a ait C089 sefer sayılı uçağıyla 11 Mayıs'ta annesiyle birlikte memleketi Pekin'e geldiği, eve vardığında dışarı çıkmadığı ve arkadaşlarıyla buluşmadığı belirtildi.

12 Mayıs'ta öğle vakti kendini fiziksel olarak rahatsız hisseden Liu, kendi ateşini 37,7 olarak ölçtükten sonra 14 Mayıs akşamı Pekin Üniversitesi Birinci Hastanesi'ne öksürük, balgam, baş ağrısı, boğaz ağrısı, nefes zorluğu ve kas ağrısı şikâyetiyle başvurdu. Hasta 15 Mayıs sabahı Ditan Hastanesi'ne ileri testlerin yapılması için sek edildi. Burada Liu'nun boğazından alınan örnekte yapılan A/H1N1 ve PIV-H3 testinde şüpheli vaka teşhisi kondu. Ertesi gün Çin Salgın Hastalıklar Kontrol ve Korunma Merkezi'nde (CDC) aynı numunede yapılan testte, domuz gribi olduğu kesinleşti.

Liu'nun sadece annesi ve kendisini hastaneye getiren taksi sürücüsüyle yakın temasta bulunduğu, bu kişilerin tıbbi müşahede altına alındığı, ancak bunlarda herhangi bir rahatsızlık saptanmadığı ifade dildi. Liu'nun bindiği taksinin fişini aldığı için taksi sürücüsüne ulaşıldığı, aksi halde bulunmasının çok zor olacağı da belirtildi.

Bu arada Çin'de domuz gribi olduğu kesinleşen Bao ve Lu adlı diğer iki Çinlinin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Bao, ABD'de, Lu ise Kanada'da öğrenimlerini sürdürürken, kısa süre önce Çin'e geldiklerinde domuz gribi virüsü bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*