Çin'de yeni yıl kutlamaları: 59 ölü

Çin'de yeni yıl kutlamaları: 59 ölü.18502
  • Giriş : 14.02.2008 / 08:29:00

Çin'in geleneksel yeni yılında yapılan kutlamalarda çıkan yangınlarda 59 kişinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, baharı müjdelediğinden Bahar Bayramı olarak da bilinen Çin yeni yılı tatili boyunca yapılan kutlamalarda 10 bin 360 yangın oluştuğu kaydedildi. Yangınların yol açtığı mal kaybının değerinin ise 23.80 milyon yuan (3.30 milyon dolar) olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Bakanlığın raporunda, yaklaşık 23 bin itfaiyecinin kutlamalarda oluşan yangınlarla mücadele ettiği ve 7 bin 741 kişiyi kurtardığı ifade edildi.

Yeni yılı, kötü ruhları korkutup kötülükleri kovmak için havai fişek patlatarak karşılayan Çinliler, bunun, yeni yılda şans getireceğine inanıyor. Yeni yılla birlikte başlayan ve 1 hafta süren kutlamalarda bazı Çinliler, havai fişek ya da çatapat kapsüllerini araçların geçtiği yolun ortasına koyunca sürücüler zor anlar yaşamıştı. Özellikle sabahlara kadar süren havai fişek ve çatapat eğlencelerinde, bilinçsizce ve bazen sarhoş haldeyken yapılan kapsülleri ateşleme olaylarının yangınlara ve ölümlere davetiye çıkardığı belirtiliyor.

Çin'in geleneksel 12 hayvanlı ay takvimine göre bu yıl aynı zamanda ''Fare Yılı'' olarak kutlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious