Çin'de yeşil ışık saçan iki domuz doğdu

Çin'de yeşil ışık saçan iki domuz doğdu.17142
  • Giriş : 09.01.2008 / 15:06:00

Çin’de genleri değiştirilen bir domuz, karanlıkta yeşil ışık saçan iki yavru domuz dünyaya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni Çin (Şinhua) ajansının bildirdiğine göre, Çin’in kuzeybatısındaki Harbin Ziraat Fakültesi araştırmacıları, ışık yayan domuz yavruları dünyaya getiren dişi domuzun, 2006 sonunda araştırmacılar tarafından, cenin iken fosforlu yeşil protein zerk edilen üç domuzdan birisi olduğunu belirttiler.

Araştırmanın başındaki Profesör Liu Zongşua, domuzun toplam 11 yavru dünyaya getirdiğini, ancak sadece ikisinin fosforlu doğduğunu belirterek, "Yavruların sumakları ve dilleri mor ötesi ışıkta yeşil ışık saçıyor, bu da çekirdek transferi yoluyla genleri değiştirilmiş domuz üretimi tekniğinin olgunlaştığını gösteriyor" diye konuştu.

Bu yöntemin, gelecekte insanlara organ nakli operasyonlarında kullanmak için özel domuzlar üretme umudu verdiğini belirten Liu, araştırmalarında daha önce Amerikalı, Japon ve Güney Koreli bilim adamlarının kullandığı bir teknolojiden faydalandıklarını kaydetti.

Çekirdek transferinde bir hücrenin çekirdeği, daha önce boşaltılan bir diğerine aktarılıyor. Benzer yöntem klonlama tekniğinde de kullanılıyor.
Tayvanlı araştırmacıların çalışmalarında da Ocak 2006’da karanlıkta yeşil ışık saçan 3 domuz yavrusu dünyaya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious