Çin'deki 7.8'lik depremden önce kurbağalar kaçmış

Çin'deki 7.8'lik depremden önce kurbağalar kaçmış.20517
  • Giriş : 14.05.2008 / 01:05:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 13:22:56

Mianyang kentinde binlerce kurbağanın şehri terkettiğinin ortaya çıkması, felaketin habercisi olarak yorumlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'in Sişuan eyaletini haftabaşında vuran 7.8'lik depremin yaraları sarılmaya çalışırken, Çin'li blog'cular, felaketten haftalar öncesinde başlayan bazı garip olayların, depremin işaretçisi olduğunu, ancak yetkililerin bu işaretleri görmezden geldiğini internette tartışmaya başladı.

Şandong kentinde yaşayan bir blog'cu, depremden yaklaşık 1 ay önce kentteki deprem araştırma merkezine gittiğini ve burada tutulan hayvanların garip davranışlar sergilemeye başladığını yazdı.

KURBAĞALAR VE KELEBEKLER

Sişuan'da yayınlanan West China Metropolis Daily gazetesi, 10 Mayıs'ta, depremin merkez üssüne komşu şehirlerden Mianyang'da binlerce kara kurbağasının kenti terkettiğinin görüntülendiğini belirtti.

Mianzhu kentinde de depremden birkaç hafta öncesinde milyonlarca kelebeğin ani şekilde kenti terkettiği öne sürüldü.

BOŞALAN GÖLET

Chutian Metropolis gazetesi ise, 26 Nisan'da Hubei bölgesindeki Enşi kasabası yakınlarında bulunan göletteki 80 bin ton suyun, bir gecede dibinde ortaya çıkan bir çatlaktan boşaldığını kaydetti.

ÖLÜ SAYISI, 20 BİNİ AŞTI

Bu arada depremde ölü sayısının 20 bini aştığı, en az bu kadar kişinin de kayıp ya da enkaz altında olduğu bildirildi. Sadece 3 kentteki ölü sayısının 18 bini geçtiği belirtiliyor.

Yerel yetkililer, depremin merkez üssüne yakın 10 bin nüfuslu Yingxiu kentinde sadece 2 bin 300 kişinin hayatta kaldığını duyurdu.

BAŞBAKAN, KURTARMA ÇALIŞMALARINDA

Çin Başbakanı Ven Ciaobao'nun 3-5 bin arasında kişinin öldüğü ve 10 bin kişinin yaralandığı Beyçuan'da kurtarma çalışmalarını yönettiği bildirildi.

Başbakan Ven, arama ve kurtarma çalışmalarına 100 bin polis ve askerin katıldığını açıkladı.

HAVADAN YARDIM

Öte yandan Çin ordusu, Wenchuan bölgesinde depremzedelere havadan yardım atmaya başladı. Depremin merkez üssünn bulunduğu bölgeye paraşütle, askeri birlikler ide indiriliyor.

Polis kaynakları, depremin merkez üssüne yakın kentlerde adeta "taş üstünde taş kalmadığını", bütün binaların yıkıldığını belirtiyor.

SEL TEHLİKESİ

Deprem nedeniyle Sişuan'daki barajların yıkılma tehlikesi altında olduğu, depremin yol açtığı toprak kayması yüzünden Jialing ırmağının akışının kesildiği bildirildi.

Toprak kaymasının ırmağın önünde 6 metre yüksekliğinde, 100 metre genişliğinde bir doğal duvar oluşturduğu, oluşan 100 metre uzunluğundaki doğal barajda 600 bin metreküp su toplandığı belirtildi.

Çin Su Bakanı Chen Lei, eyalet hükümetlerinin barajları gözlem altında tutup hasarları hemen bulup tamir etmesi gerektiğini belirtti.

İLK ULUSLARARASI YARDIM RUSYA'DAN

Deprem bölgesine ilk uluslararası yardım Rusya'dan geldi. Sişuan'a ulaşan ve esas olarak çadır ve battaniyeden oluşan 24 tonu aşkın yardım malzemesinin depremin merkezi olan bölgelere havadan atılacağı bildirildi.GAZETEPORT

Deprem anının kamera görüntüleri için tıklayınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious