Çin'deki Batılının 'medeniyet' isyanı

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Dünyanın en kalabalık ve en çok bisikletlinin olduğu ülkesi Çin'de yaşanan bir olay halk arasında ve internet forumlarında derin tartışmalara sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Araba yollarının yanında geniş bisiklet yollarının da bulunduğu Çin'de motorlu araç sürücüleri bazen günden güne artan trafik sıkışıklığından kurtulmak için bisiklet yolunu tercih ediyor. İşte tam bu esnada bisikletiyle giderken, kendi yoluna giren arabalara sinirlenen Batılı bu bayan, bisikletiyle yolu kapatarak, taksileri bisiklet yolundan çıkıp tekrar kendi yollarına girmeleri için ısrar etti. Bunun ardından sinirler gerildi ve kısa süreli arbede yaşandı. Bisiklet yolunda ilerlemekte ısrar eden Çinli bir sürücü, yabancı kadının tepkisi karşısında sinirlenerek bisikleti kadının elinden alıp yere fırlattı. Sinirli sürücü kadının tekrar aynı şeyi yapmaya devam ettiği takdirde bisikleti alıp daha uzağa fırlatacağını söyledi. Şehrin göbeğinde bu olay yaşanırken, özellikle iş saatlerinde çekilmez olan Pekin trafiği burada kitlendi. Bazılarının şaşkın bakışlarında cereyan eden olay, yabancı kadının zaferiyle sonuçlandı. Yabancının bu ısrarlı tutumu, Çinli sürücüleri çaresiz bıraktı ve sürücüler, bisiklet yolunda gitmekten vazgeçerek, sinirli bir şekilde motorlu araç yoluna geçmek zorunda kaldı.

-ÇİNLİLER: ''MEDENİYET ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ''-

Çinli bir gazetecinin objektifine takılan bu olay hakkında çoğu Çinli 'medeniyet' öğrenmeleri gerektiği yorumunu yaparken az sayıda Çinli de bir yabancının gelip elini kolunu sallayarak 'medeniyet öğretmenliği' yapmasını tepkiyle karşıladı.

Çinliler arasında yapılan tartışmalarda ve internetteki forumlarda bu olayın, Çin'de artan ekonomik refaha rağmen halkın kültür düzeyinde ve eğitimdeki aksaklıkların sembolü haline dönüştürüldüğü kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious